Obavijesti

Lifestyle

Komentari 3

Najpopularnije vrste soli i za što se koja koristi? Stolna, morska, himalajska, keltska i košer

Najpopularnije vrste soli i za što se koja koristi? Stolna, morska, himalajska, keltska i košer
6

Sol većih zrna može imati jači okus i dulje potrajati na jeziku. Međutim, ako se otopi u jelu, ne bi trebalo biti veće razlike u okusu između obične stolne soli i ostalih gurmanskih vrsta

Određene vrste soli ne razlikuju se samo po okusu i teksturi, već i po sadržaju minerala. Donosimo neke najpopularnije vrste i njihove posebnosti.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Valentina: Imam recept star 100 godina ispisan krasopisom za najmekše krafne, isprobajte ga 01:11

Chefovi i ljubitelji fine hrane, općenito, vrstu soli biraju prvenstveno temeljem okusa, teksture, boje i praktičnosti. 

Povećan unos soli povezuju s razvojem ateroskleroze čak i ako je krvni tlak normalan
Povećan unos soli povezuju s razvojem ateroskleroze čak i ako je krvni tlak normalan

Nečistoće, uključujući i minerale u tragovima, mogu utjecati i na boju i okus soli. I veličina zrna je važna u tome kako ćete doživjeti okus u ustima. Sol većih zrna može imati jači okus i dulje potrajati na jeziku. Međutim, ako se otopi u jelu, ne bi trebalo biti veće razlike u okusu između obične stolne soli i ostalih gurmanskih. Također, volite li prstima posipati sol po hrani, lakše je baratati vrstom koja ima veća zrnca, poput košer soli. 

Većina soli je slična po sastavu, sastoje se uglavnom od natrijevog klorida i malenih količina minerala.

Damir Špehar/PIXSELL

Obična stolna sol

Obična stolna sol dobiva se iskopavanjem iz rudnika, najčešće je vrlo sitna, većina nečistoća je uklonjena, a minerala ima u tragovima. Problem kod jako sitno mljevene soli je to što se zrna lako mogu slijepiti, stvarajući grudice. To je razlog zašto proizvođači u njih dodaju sredstva protiv zgrudnjavanja.

Stolna sol je gotovo čisti natrijev klorid, koje ima 97 posto ili više, ali u mnogim zemljama sadrži naknadno dodani jod. Naime, jod se dodaje u kuhinjsku sol kao preventivna mjera nedostatka joda kod populacije, što je čest slučaj u svijetu, a nedostatak joda vodeći je uzrok hipotireoze, intelektualnih teškoća i raznih drugih zdravstvenih problema.

Stoga, ako ne želite jesti kuhinjsku sol obogaćenu jodom, pripazite da konzumirate drugu hranu bogatu jodom, poput ribe, mliječnih proizvoda, jaja i morskih algi.

Morska sol

Ova popularna vrsta soli nastaje isparavanjem morske vode. Poput kuhinjske, uglavnom je to samo natrijev klorid. No, ovisno o izvoru i načinu obrade, obično sadrži razne minerale u tragovima poput kalija, željeza i cinka.

Što je morska sol tamnija, to je veća koncentracija nečistoća i hranjivih sastojaka. Međutim, zbog zagađenja oceana, morska sol može sadržavati i tragove teških metala poput olova te mikroplastiku - sitne ostatke plastičnog otpada. 

Za razliku od obične rafinirane, morska je sol često gruba, jer je krupnije mljevena. Ako je posipate po hrani nakon kuhanja, možda će imati drugačiji okus u ustima, snažniji od rafinirane soli. Minerali u tragovima i nečistoće koji se nalaze u njoj također mogu utjecati na njezin okus, ali to se uvelike razlikuje od proizvođača do proizvođača.

Fotolia

Himalajska sol

Ona se vadi iz najstarijih i najvećih rudnika soli u Pakistanu. Dolazi iz rudnika soli Khewra, drugog najvećeg rudnika soli na svijetu. Himalajska sol često sadrži željezne okside (hrđu) u tragovima, što joj daje ružičastu boju. Također, sadrži male količine kalcija, željeza, kalija i magnezija te ima nešto nižu koncentraciju natrija od obične kuhinjske soli.

Nemate ideju za lagani obrok: Napravite pizzu-focacciu i tako razveselite svoje ukućane
Nemate ideju za lagani obrok: Napravite pizzu-focacciu i tako razveselite svoje ukućane

Mnogi više vole okus himalajske soli od ostalih vrsta. Međutim, glavna razlika je jednostavno boja, koja svako jelo može učiniti vizualno privlačnijim.

Košer sol

Ova vrsta soli ima velika zrna što je čini pogodnom za košer postupak - izdvajanja krvi iz mesa. Tradicionalni židovski zakon nalaže vađenje krvi iz mesa prije nego što se pojede. Budući da košer sol ima ljuskavu, grubu strukturu, osobito je učinkovita u tome.

Glavna razlika između obične i košer soli je struktura zrna. Kuhari smatraju da je košer sol, zbog zrna u obliku velikih pahuljica, lakše pokupiti prstima i rasporediti je po hrani. Košer sol ima nešto drugačiju teksturu i okus, ali ako dopustite da se otopi u hrani, nema neke razlike u odnosu na običnu kuhinjsku sol.

Prednost ove soli u odnosu na običnu stolnu je u tome što je vjerojatnost da se zrna slijepe vrlo mala pa ne sadrži aditive protiv zgrudnjavanja, ali ne sadrži ni jod.

Tijekom kuhanja valja imati na umu da žličica košer soli teži daleko manje od žličice obične soli pa nemojte zamjenjivati jednu za drugu u omjeru 1:1 jer jelo može biti previše slano, ili bljutavo.

Keltska sol

To je vrsta morske soli koja je prvotno postala jako popularna u Francuskoj. Ima sivkastu boju i sadrži malo vode, što je čini prilično vlažnom. Keltska sol ima minerale u tragovima, a količina natrija je nešto niža nego kod obične kuhinjske soli, prenosi healthline.com.

Tijesto možete izmiksati i više nego što trebate: Evo kako ćete izbjeći pretjerano miješanje
Tijesto možete  izmiksati i više nego što trebate: Evo kako ćete izbjeći pretjerano miješanje
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 3
Dnevni horoskop za ponedjeljak 25. studenog: Jarac je spreman za ljubav, Ribe će sve živcirati
PROVJERITE ŠTO VAS ČEKA

Dnevni horoskop za ponedjeljak 25. studenog: Jarac je spreman za ljubav, Ribe će sve živcirati

Pročitajte dnevni horoskop za ponedjeljak 25. studenog i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje