Djeci je najbolje kombinirati povrće i meso uz prirodni sok jer se dobro apsorbiraju, a trebalo bi izbjegavati povrće i meso uz žitarice i mlijeko, kao i fast food te hranu baziranu na tjestenini
Manjak apetita, ali i česti umor mogu biti rani znakovi anemije
Slabokrvnost je puno češća bolest nego što se misli. Jednostavno ju je dijagnosticirati i liječiti, ali mnogi nisu ni svjesni da su bolesni.
Manifestira se kroz brojne pokazatelje koje roditelji često pripisuju drugim stanjima.
- Ako dijete slabije jede, umorno je, ima slabiji uspjeh u školi, nedostaje mu energija, bljeđe je kože i sluznica, sklonije infekcijama, pogotovo respiratornim, može se posumnjati na anemiju. Djeca koja su češće bolesna imaju manje željeza u krvi jer se ono u bolesti više troši - pojasnila je pedijatrica, dr. Mirjana Kolarek Karakaš.
Ističe kako je najbolja prevencija raznovrsna prehrana uz puno zelenog i crvenog povrća, meso od 3 do 4 puta na tjedan te izbjegavanje fast fooda i hrane bazirane na tjestenini. U slučaju težih oblika anemije terapija se provodi nekoliko mjeseci da se popune zalihe organizma. Željezo se preventivno daje nedonoščadi i dojenčadi iz blizanačke trudnoće.
Liječnici su otkrili način i kako pomoći djeci s potencijalno smrtonosnom alergijom na kikiriki. U londonskoj klinici testirali su 500 djece u dobi od 4 do 17 godina. Jednima su davali protein iz kikirikija i tijekom 12 mjeseci postupno povećavali dozu, a drugi su dobivali placebo. U početku nisu mogli pojesti ni desetinu kikirikija. Nakon godinu dana 67 posto djece iz testne skupine toleriralo je dva kikirikija, a iz kontrolne četiri posto.