Široko korištena probiotska terapija neučinkovita je u liječenju dječjih proljeva, povraćanja ili bolova u trbuhu uzrokovanih gastroenteritisom, pokazale su dvije velike studije u SAD-u i Kanadi
Studije: Probiotici ne djeluju kod dječjih probavnih tegoba
Kod djece u dobi od tri mjeseca do četiri godine pet dana liječenja ključnim sastojkom u mnogim probiotičkim proizvodima Lactobacillusom rhamnosusom nije ništa uspješnije spriječilo simptome od placeba.
Kanadsko istraživanje dodalo je drugi probiotik i opet se nisu pokazale nikakve koristi.
- Nijedno od tih velikih dobro provedenih istraživanja, promatranih zajedno, ne daje potporu za korištenje probiotika koji sadrže L. rhamnosus za liječenje umjerenih do teških gastroenteritisa kod djece - piše dr. J. Thomas LaMont iz bostonskog medicinskog centra Beth Israel Deaconess u uvodniku objavljenom u časopisu New England Journal of Medicine u kojemu su objavljene dvije studije.
Ljudski je probavni trakt prepun tisuća vrsta bakterija, a za mnoge se vjeruje da pomažu probavi. Iako se mehanizam njihova međuodnosa tek počinje razumijevati probiotici se prodaju na temelju ideje da bolesti poput gastroenteritisa mogu biti izliječene uvođenjem dobrih bakterija u tijelo.
Gastroenteritis je veliki problem kod male djece posebno u siromašnim zemljama u kojima je to drugi vodeći uzrok smrti širom svijeta među djecom u dobi do pet godina. U SAD-u bolest generira oko 1,7 milijuna posjeta liječnicima svake godine. Nema učinkovitog liječenja i liječnici većinom nastoje osigurati da djeca ne dehidriraju i da spriječe da se bolest ne proširi na okolinu dok ne prođe sama od sebe.
Rezultati nekih malih i slabo kontroliranih studija uvjerili su mnoge bolnice i neka medicinska društva da prihvate liječenje probioticima, sada industrijom vrijednom 47 milijarda dolara, navodi Reuters.
- Moja ustanova koristi probiotike. To je dio njihovih preporuka za liječenje proljeva kod djece - kaže dr. David Schnadower, koautor u američkoj studiji i direktor u odjelu za hitnu medicinu u dječjoj bolnici Cincinnati u Ohiju i dodaje:
- Bit će prilično lako uvjeriti ih da to prestanu raditi na temelju novih rezultata. Problem je da je ovo negativna studija i da će biti teško liječnicima prestati raditi nešto na što su navikli. Bit će to teška borba. No, ovi su rezultati jasni.
Američko istraživanje bilo je provedeno u 10 pedijatrijskih hitnih odjela i obuhvatilo je 971 dijete, a prosječno trajanje proljeva bilo je 49,7 sati s probiotskom formulom i 50,9 sati s placebom. Bolest se proširila na ukućane u 11 posto slučajeva djece liječene probiotskim pripravcima, te u 14 posto onih koji su primali placebo što je razlika koja nije statistički značajna.
I u kanadskoj studiji trajanje dijareje i povraćanja bilo je isto bez obzira na način liječenja kod 886 djece obuhvaćene istraživanjem. Iznimka su bila povraćanja koja su bila učestalija u probiotskoj skupini.
- Korištenje probiotika kod gastroenteritisa 'glavna je meta probiotskih reklama - kaže dr. Stephen Freedman, profesor pedijatrije na medicinskom fakultetu Cumming sveučilišta u Calgaryju koji je vodio kanadsko istraživanje.
I Freedman i Schnadower kažu kako rezultati istraživanja ne znače da su probiotici loši jer nove studije nisu otkrile nikakve dokaze o njihovoj štetnosti.
- Mogu li neki drugi probiotici osim L. rhamnosusa biti korisni protiv zaraznih proljeva kod djece ostaje za vidjeti - kazao je LaMont.
No istraživanje pokazuje da se takve tvrdnje o koristima mora temeljito preispitati prije nego što ih se promovira.
- Loša je vijest da nemamo magičnu tabletu koja će omogućiti da proljev i povraćanje prije prestanu. Dobra je vijest da će potrošači sada raspolagati informacijama, a zdravstveni radnici mogu se fokusirati na terapije za koje je dokazano da djeluju - kaže Freedman.