Obavijesti

Lifestyle

Komentari 6

Lončar Daniel: Baranjski grah iz mog lonca je najukusniji. Tko ga je probao, došao je po lonac

Lončar Daniel: Baranjski grah iz mog lonca je najukusniji. Tko ga je probao, došao je po lonac
1

Keramičko posuđe Daniel Asztalos izrađuje i prodaje, a izlaže ga u starom mlinu u koji pristižu i turisti iz Amerike. Ima i radionice u kojima podučava ljude kako se radi posuđe

Baranjac Daniel Asztalos (55) je apsolvent šumarskog fakulteta, ali se već godinama bavi keramikom. Ipak, s danas najtraženijim poslom lijepljenja pločica u kupaonici nema nikakve veze.

POGLEDAJTE VIDEO: Lončar Daniel izrađuje posuđe 

Pokretanje videa...

Lončar Daniel izrađuje posuđe 01:00

On je lončar, izrađuje keramičko posuđe i ukrasne predmete od kojih su neki završili diljem svijeta. Bavljenje najstarijim zanatom na svijetu, koji u Baranji ima drugu tradiciju, okrunio je izložbenim salonom koji je otvorio u malenom baranjskom mjestu Suza, u 100 godina starom mlinu. Kako Baranja sve više postaje ozbiljna turistička destinacija za domaće i strane goste, tako je i njegov mlin postao nezaobilazno odredište u turističkoj ponudi Baranje. U njemu možete otkriti sve čari keramičarskog i lončarskog posla; Daniel će vam ispričati njegovu povijest, pokazati osnove izrade, a ako se zaljubite u taj egzotični i već pomalo izumrli zanat, kod Asztalosa možete upisati radionicu ili tečaj. Jer, jesti i piti iz unikatnog komada keramičkog posuđa izrađenog od diluvijalne gline izvađene iz baranjskog blata i mulja, nije isto kao piti iz nekog ‘bofla’, a i danas je postalo moderno imati unikatno i personalizirano eko posuđe, posebno ako ste ga sami izradili.

- Izrađujem keramiku koja je uporabnog ili dekorativnog karaktera, tradicionalno, rukom, na lončarskom kolu, od gline koju sam pripremim. Iako se držim tradicije, nastojim biti originalan, a 20 godina sam, učeći o poslu, razvio i svoj način izrade vatrostalnog posuđa, posebice lonca koji je tipičan za baranjski način kuhanja graha. Keramički lonac za kuhanje prati i specifičnost pripreme jer taj je lonac potrebno temperirati prije nego ga se stavi na vatru. Hrana u keramici puno je intenzivnijeg okusa. Tko god je probao taj baranjski grah došao je kod mene po lonac - kaže Daniel koji povremeno dobiva upite za izradu više desetaka lonaca no, za njihovu izradu treba više dana.

- Jedan dan ih pravim, potom se 5-6 dana suše, onda se peku i glaziraju, pa potom slijedi drugi krug pečenja - priča Daniel koji je za neke slavonske i baranjske restorane izradio cijeli set posuđa u kojima služe jela.

Ekološka priča u svijetu mode: Zašto 'kupujmo prirodno' nije tako jednostavno kako se čini
Ekološka priča u svijetu mode: Zašto 'kupujmo prirodno' nije tako jednostavno kako se čini

Daniel živi na relaciji između svoje velike radionice i obiteljske kuće u Belom Manastiru te galerije ‘Stari mlin’ u Suzi. Od 2006. godine ovaj majstor u njemu održava radionice i tečajeve.

Posljednjih godina lončarstvo je doživjelo procvat jer je sve više onih koji iz hobija žele naučiti rad na lončarskom kolu ali i izrađivati unikatne predmete od gline. Kada sjednete za lončarsko kolo postane izazov da izradite sami svoju šalicu ili zdjelu, potom da je i oslikate.

Stara japanska tehnika Daisugi omogućuje eko proizvodnju drveta bez ikakve sječe šuma...
Stara japanska tehnika Daisugi omogućuje eko proizvodnju drveta bez ikakve sječe šuma...

Turisti uglavnom dolaze organizirano, putem agencija. Imam puno turista iz Amerike jer oni su zaljubljenici u keramiku. Ali mi se javlja i dosta umirovljenika koji to žele raditi kao hobi, i ljudi koji su ostali bez posla pa u izradi keramike vide mogućnost zarade. Radionice mogu trajati jedan, ali i više dana. Kada savladate osnove, dalje je na vama da se razvijate i učite. Glina nije skupa, lončarsko kolo se da improvizirati, jedino je peć za pečenje gline skupa jer keramika se peče na 1000 stupnjeva i više, i ne možete to raditi u običnoj pećnici, kaže Daniel koji svim turistima i posjetiteljima da mogućnost da se okušaju u izradi nekog svog suvenira, potom ga ispeku i ponesu doma za uspomenu.

Daniel neprestano razvija nove oblike i eksperimentira s različitim vrstama gline. Kada je kupio stari mlin i proširivao ribnjak u dvorištu primijetio je da na dnu jezerca ima neobičnu crnu glinu.

- Činila se to kao glina tipična za baranjske močvare no, kada sam je uzeo u ruke i vidio da je posebna, masna, izradio sam od nje crne perle za nakit i otkrio da je pravo blago. Od te sam gline napravio čuda i tako više puta prekršio tatino pravilo – ‘sine, zemlja se ne prodaje’. Pokazala se odlična za nakit i glazure - kaže Daniel koji je čak i dravski kamen iskoristio za izradu unikatnog prstenja i ogrlica. Period izolacije zbog korona virusa, kada u Baranju nisu stizali turisti, iskoristio je za prezentaciju izrade keramike na svom YouTube kanalu gdje je objavio kratke video klipove – od pripreme gline do gotovog proizvoda iz peći.

- Lončarstvo i keramičarstvo mora biti povezano uz turizam jer dosta je nezahvalno prodavati ove unikate preko interneta i slati ih poštom, zbog lomljivosti. Znajući da neki kolege prodaju šalice i po par tisuća kuna, idealno bi bilo preseliti ovaj moj stari mlin negdje na more ili u Zagreb no, odabrao sam Baranju i borim se. Vjerujem da je sjajan kontinentalni turistički dragulj na čijoj promociji treba neprestano raditi - kaže Asztalos.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 6
Ana iz Duge Rese: Imala sam 107 kg pa skinula 44, evo kako
ŽIVOTNI ZAOKRET

Ana iz Duge Rese: Imala sam 107 kg pa skinula 44, evo kako

Ana Marčec iz Duge Rese, prije 15-ak godina borila se s viškom kg i nekoliko dijagnoza, potražila je pomoć u nutricionizmu i alternativnoj medicini, a danas joj je to i posao