Dva najbitnija gena koja utječu na boju očiju su HERC2 i OCA2. Konačne boje melanina mogu se kretati u raznim nijansama, poput plave i sive, ali najtamnija moguća je vrlo tamno smeđa, a ne crna
Ljudi ne mogu imati crne oči
Boja očiju se do tri godine razvija i mijenja. Međutim, nemoguće je da ljudske oči budu potpuno crne jer geni to jednostavno ne dopuštaju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Evo zašto ne možemo imati crne oči:
1. Naši geni to ne dozvoljavaju
Postoji oko 16 različitih gena koji su odgovorni za boju očiju, a dva najbitnija su HERC2 i OCA2. Oni utječu na boju očiju kroz količinu melanina koji je prisutna u šarenicama. Konačne boje melanina mogu se kretati u raznim nijansama, poput plave i sive, ali najtamnija moguća je vrlo tamno smeđa, a ne crna.
2. Vjerojatno bismo cijelo vrijeme morali plakati
Objekti koji su crni upijaju više svjetlosti da bi izgledali stvarno crno. Višak svjetlosti i energije koju apsorbiraju pretvara se u toplinsku energiju. Da su geni omogućili crne oči, očima bi vjerojtano trebalo puno suza kako se ne bi pregrijale i isušile.
3. Oči ne bi bile sigurne od štetnog svijetla
Sunčeve zrake sadrže ultraljubičasto ili UV svjetlo, a crni predmeti imaju tendenciju da apsorbiraju više UV svjetlosti od ostalih boja. Dugotrajno izlaganje UV svjetlu može pogoršati zdravlje očiju. Zahvaljujući genetskom sastavu, melanin koji pruža boju štiti oči od ultraljubičastog svjetla, piše Bright Side.