Ljudski dodir nudi brojne prednosti, poput smanjenja stresa, pružanja osjećaja ugode, poboljšanja tjelesnog zdravlja i potpore razvoju mozga, pogotovo ako dolazi od romantičnog partera
Koliko nam dodir znači: Ublažit će tjeskobu i pojačati ugodu
Nova istraživanja sugeriraju da intiman dodir partnera poboljšava naše blagostanje na način na koji davanje intimnog dodira vjerojatno neće. Nalazi su objavljeni u časopisu Social Psychological and Personality Science.
POGLEDAJTE VIDEO: Savjeti za jačanje imuniteta
Pokretanje videa...
Područje psihologije već dugo tvrdi da jednostavni, ljudski dodir nudi brojne prednosti, poput smanjenja stresa, pružanja osjećaja ugode, poboljšanja tjelesnog zdravlja i potpore razvoju mozga. Kod odraslih je proučavan dodir u kontekstu intimnih odnosa kao važna komponenta zadovoljstva u vezi.
Autori studije Cheryl L. Carmichael i tim bili su motivirani istražiti hoće li stilovi privrženosti odraslih biti povezani s različitim sklonostima dodira i različitim odgovorima na dodir romantičnog partnera.
U početnom istraživanju, 323 odrasle osobe koje nisu samci ispunili su ljestvicu osmišljenu za procjenu njihovih stilova povezanosti. Ljestvica je mjerila anksioznost - definiranu strahovima od samoće i ovisnosti o naklonosti drugih te izbjegavanje povezanosti - definiranu kao averzija prema bliskosti i sklonost neovisnosti. Ispitanici su također odgovarali na pitanja koja se odnose na 12 oblika dodira (npr. maženje, držanje za ruke, ljubljenje).
Kao što su istraživači očekivali, oni koji su imali veću razinu tjeskobe zbog manjka bliskosti imali su i veću želju za dodirima, češće su se bavili njima i smatrali su da su važniji za vezu. Oni koji su izbjegavali bliskost pokazali su suprotan obrazac za sve od ovih ocjena.
Kako bi istražili kako će se te suprotnosti odigrati u kontekstu svakodnevnog ponašanja, istraživači su zatim proveli desetodnevno istraživanje dnevnika. Ovdje je 115 osoba vodilo dnevni dnevnik o dodirima koje su dobivali od svojih partnera i onih koje su pružali svojim partnerima. Također su izvršili nekoliko mjera vezanih za dobrobit odnosa.
Izbjegavanje vezivanja povezano je s pružanjem manje svakodnevnog dodira romantičnom partneru. Međutim, tjeskoba zbog manjka bliskosti nije bila povezana sa svakodnevnim dodirom koji su pružali partnerima.
Zanimljivo je da je primanje dodira nudilo jedinstvene prednosti u usporedbi s davanjem dodira. Dodirivanje je bilo povezano s većom kvalitetom odnosa, bliskošću i spremnošću da se prilagodi partneru. Primanje dodira također je povezano s ove tri prednosti, ali je povezano i s većom reakcijom partnera.
Istraživači kažu da ovo otkriće ukazuje na to da 'iako davanje i primanje dodira na neki način pogoduje vezi (npr. zadovoljstvo, bliskost), samo primanje dodira može promovirati osjećaj razumijevanja, potvrde i brige'.
Utvrđeno je da stilovi privrženosti utječu na opseg koristi sudionika od dodira. Važno je da su ove blagodati bile najjače među onima s tjeskobnom vezanošću, koji su možda bili više prilagođeni demonstracijama dodira svog partnera. Iznenađujuće, izbjegavanje privrženosti nije bilo povezano sa smanjenim koristima od dodira, što istraživači nazivaju 'zanimljivim paradoksom' s obzirom na to da su ti sudionici izvijestili o manjoj želji za tim ponašanjem.
Studije su bile ograničene zbog oslanjanja na vlastite dojmove o ponašanju i dodirima, koje mogu biti pristrane. Ipak, nalazi sugeriraju da primanje i pružanje dodira ima snažne prednosti za parove, posebno one sa stilovima povezanosti koje karakteriziraju bojažljivost i ovisnost, piše Psypost.