Obavijesti

Lifestyle

Komentari 143

Kod razvoda nakon desetljeća braka potražite nečiju pomoć

Kod razvoda nakon desetljeća braka potražite nečiju pomoć
1

Najčešći razlozi razvoda su loša komunikacija među partnerima, emocionalno udaljavanje, fizičko, psihičko i emocionalno zlostavljanje, financijski problemi, nevjera

Rastave brakova u zapadnim zemljama iz godine u godinu sve su češće. Odnos rastava i novih brakova i u Hrvatskoj se izrazito pogoršava. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, 2015. je na 100 novosklopljenih brakova zabilježena 31 rastava.
 
Prosječno trajanje braka u Hrvatskoj u vrijeme razvoda je nešto više od 14 godina. Ako znamo da je prosječna dob žene u vrijeme stupanja u brak 28 a muškarca 32 godine, u prosjeku se najčešće rastaju parovi u srednjoj životnoj dobi, iako raste broj razvoda parova koji su u braku 25 i više godina. Praksa pokazuje kako su razlozi za razvod kod svih dobnih skupina, pa tako i onih starijih, vrlo slični.
 
- Naravno da je svaka ljudska priča posebna, ali prije svega se ističu loša i neadekvatna komunikacija, emocionalno udaljavanje praćeno neispunjenim i iznevjerenim očekivanjima, fizičko, psihičko i emocionalno zlostavljanje, socioekonomski i financijski problemi te nevjera - kaže psihoterapeutkinja iz Obiteljskog centra Zagreb pri Centru za socijalnu skrb Zagreb Dubravka Svilar Blažinić.
 
Iako dugogodišnji loši partnerski odnosi izazivaju brojne negativne posljedice, pa mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, rastava dugog braka u kojem su se podizala djeca, gradila obitelj i stvarala zajednička imovina velik je stres i teško se osloboditi njenih posljedica. Pritom, ako sustav vrijednosti određene sredine ili osobe isključuje mogućnost razvoda i/ili osuđuje one koji su se razveli, intenzitet stresa bit će veći, razvod će izazvati dulje i dublje posljedice. Drugi vrlo važan faktor je financijska ovisnost partnera, što su u našem društvu i dalje češće žene.
 
 
- U prosjeku, krize nakon razvoda traju dulje kod žena (zbog smanjenih prihoda, stambenih problema, brige za djecu), a posebno teško se razvodu prilagođavaju žene starije od 50 godina. Među dugoročnim posljedicama razvoda braka najčešće se spominju poteškoće s mentalnim i fizičkim zdravljem. Problemi mentalnog zdravlja mogu doći do izražaja i kroz krajnji oblik - suicid. Jedan od pet suicida izvrši razvedeni muškarac, a jedan od tri suicida razvedena žena - ističe profesorica.
 
Tijekom razvoda pojavljuju se različite, uglavnom intenzivne i neugodne emocije tuge izazvane gubitkom, strahom od budućnosti, osjećajem krivnje, četo praćenim sramom i osjećajem neuspjeha, a povremeno i depresivnom reakcijom.
Često je prisutna i ljutnja, povrijeđenost, samosažaljenje. Iako način suočavanja i vrijeme procesiranja gubitka mogu biti različiti (od godinu i pol pa do četiri godine), ponekad neki od partnera ne uspiju primjereno isprocesuirati razdvajanje.
 
- Važno je da se u ovom periodu ljudi obrate za pomoć i podršku osobama od povjerenja u okruženju. To mogu biti članovi obitelji, prijatelji kao i profesionalni savjetnici. Na taj način se štite od negativnih učinaka uznemirujućih događaja. Drugi im pomažu da razumiju tijek događaja, sagledaju situaciju iz različitih pozicija, prepoznaju i kontroliraju emocije, bolje odrede prioritete te ulože dovoljno napora u ostvarenje tih želja i potreba - ističe prihoterapeutkinja.
 
Naravno, nitko ne može nastaviti život nakon 10, 15 ili 20 godina braka kao da ništa nije bilo. S druge strane, to je napokon prilika za organizaciju života u skladu s vlastitim željama i mogućnostima. No, prije svega treba biti svjestan svojih grešaka u prošlosti, treba ih razumjeti, pomiriti se i pokušati ih izbjeći.
 
- Razvod zaista nije i ne smije biti kraj života nego i novi početak. Ne baš uvijek ugodan, ali i to je život - zaključuje Dubravka Svilar Blažinić.

Ne osamljujte se

Stupanj društvenosti je jedan od bitnih činitelja o kojima ovisi intenzitet stresa. Partner koji se potpuno oslanjao na drugog nakon razvoda će uz materijalnu sigurnost često izgubiti i kompletnu socijalnu mrežu, bez koje je još teže preživjeti nastalu situaciju. Vrlo je važno pronaći potporu u bliskim osobama ili stručnu pomoć.

Odavno niste ista osoba 

Strah od razvoda zapravo je strah od nepoznatog, jednako kao što je strah od gubitka partnera u biti strah od samoće. Zbog toga je izuzetno važno shvatiti da početna točka “novog” života nije ista kao prije braka.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 143
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara za blagdane pogledajte u našem detaljnom vodiču. Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti