RASHLADITI LEDOM Prva pomoć bit će hladan oblog. Specijalizirana sredstva često imaju aloe veru i mentol, koji hladi, a uz to njeguju i vlaže iritiranu kožu
Kako pomoći? Koža reagira na slinu komarice - izaziva svrbež
Pri ubodu ili ugrizu insekata najčešće koža samo lokalno reagira, svrbi, natekne i pocrveni. Kod jačih reakcija promjene su intenzivnije, pojavi se osip i modrice, a u iznimnim slučajevima može zatrebati i pomoć liječnika.
POGLEDAJTE VIDEO (kako se riješiti komaraca na prirodan način):
Pokretanje videa...
Pri ubodu, koža reagira na proteine sline ženke komarca, koja je odgovorna za simptome poput svrbeža ili dolazi do alergijske reakcije. Prva pomoć je hlađenje mjesta uboda ledom. Na tržištu ima raznih proizvoda koji se koriste nakon uboda ili ugriza insekata, a zajedničko im da imaju prirodne tvari s dokazanim djelovanjem. Zadaća im je ublažiti kožne reakcije. Za jače reakcije se mogu uzeti antialergijski lijekovi, no prije se obavezno treba posavjetovati s liječnikom, pogotovo ako se radi o maloj djeci.
Čest sastojak ovih proizvoda za ublažavanje svrbeža je aloe vera zbog svog umirujućeg djelovanja. Koristi se i za liječenje kod opeklina od sunca te protiv bolova. Drugi vrlo zastupljen sastojak je glicerol, koji pomaže očuvanju vlage kože. Inače je dio spojeva koji izgrađuju biološke membrane te masti i ulja.
U sredstvima za umirenje svrbeža je i pantenol ili provitamin B5 koji zbog svojih mnogobrojnih blagotvornih svojstava ima višestruku primjenu u njezi kože. Upotrebljava se kao ovlaživač, a posebice se preporučuje kod kožnih promjena, jer pomaže kod zacjeljivanja rana, ragada odnosno raspuklina kože i za liječenje opeklina. Stoga je dobar i kod uboda insekata.
U ovim proizvodima čije smo deklaracije proučili može se pronaći i mentol, koji pomaže smanjenju svrbeža te blago hladi kožu, jer tijekom isparavanja odvodi dio topline s tijela.
Čest je sastojak i ekstrakt cvijeta kamilice s protuupalnim djelovanjem, a sadrži mnogobrojne blagotvorne sastojke. Za sigurnu upotrebu dobro je proučiti deklaraciju, posebno ukoliko se radi o maloj djeci.
U sredstvima za ublažavanje reakcija nakon uboda su razni ekstrakti biljaka koji su se pokazali kao korisni kod uboda insekata. Mjesto uboda može se namazati i eteričnim uljima biljaka, na primjer uljem eukaliptusa, lavande ili čajevca. Ukoliko je manja površina na koju se nanose, mogu se staviti i direktno, ali se zapravo preporučuje njihovo razrjeđivanje s nekim blažim uljem, na primjer maslinovim. Mogu ih koristiti djeca starija od tri godine i odrasli. Ova ulja nikada se ne smiju nanositi na otvorene rane na koži.
Ne utrljavati, samo će se pojačati svrbež
Većina proizvoda nanosi se bez utrljavanja na mjesto uboda kako se ne bi potaknula veća iritacija. Treba ih držati na hladnome. Ako se nose na plažu, dobro ih je držati u prijenosnom hladnjaku.
Kod uboda ose pomoći će soda bikarbona
Soda bikarbona je lužnata, pa neutralizira mravlju kiselinu i pomoći će pri ubodu ose i pčele ili opekline od koprive. Sodu bikarbonu treba otopiti u malo vode, nanijeti na kožu i ostaviti da djeluje.