Kako god sjedili, uspravno, nagnuti prema naprijed Ili natrag, bitno je da ste u položaju koji smanjuje opterećenje mišića, pa tako svaki od ovih položaja ima neke svoje zakonitosti. Provjerite koje...
Idealna poza za sjedenje ovisi o tipu posla koji često obavljate
Mnogi ljudi provode većinu svojih budnih sati sjedeći - kod kuće, na putu i na poslu. Leon Straker, profesor fizioterapije sa Sveučilišta Curtin, otkriva kako biste trebali sjediti uspravno, naslonjeni ili nagnuti naprijed.
1. USPRAVNO SJEDENJE
To je vjerojatno držanje za koje smatrate da je 'dobar' stav. Glavna značajka ovog tipa sjedenja je da su leđa uspravna.
Ključna komponenta uspravnog sjedenja je da noge mogu biti u udobnom položaju na podu ili na podnožju stolice.
Također je važno da ruke okomito vise, s laktovima uz trup, osim ako su podlaktice poduprte na radnoj površini.
Držanje nepodržanih ruku naprijed zahtijeva od mišića koji povezuju ramena i vrat da se više naprežu. To često dovodi do umora i osjećaja boli i nelagode u mišićima ruku.
Glava bi trebala biti usmjerena ravno naprijed ili malo prema dolje. Gledanje prema gore povećava napetost u vratu i dovodi do nelagode.
Ovaj je stav koristan za uobičajene uredske zadatke kao što je rad na stolnom računalu.
2. SJEDENJE TIJELOM NAGNUTIM PREMA NAPRIJED
Glavna značajka ovog stava je da je trup tijela nagnut prema naprijed, a ruke su naslonjene na radnu površinu.
Ako spustite bedra da se spuštaju pod malim kutem, lakše ćete zadržati unutarnju krivulju u donjem dijelu leđa, što se preporučuje za smanjenje opterećenja u donjem dijelu leđa.
Naslanjajući se prema naprijed na običnom stolcu i odmarajući laktove na radnoj površini, možete sjediti u ovom položaju kako biste osigurali raznolikost sjedenja.
Položaj je koristan za zadatke kao što su crtanje ili pisanje na ravnoj radnoj površini, bilo na papiru ili uređaju osjetljivom na dodir.
3. NAGNUTI POLOŽAJ SJEDENJA
Glavna značajka treće opcije je da je trup tijela nagnut prema natrag, uz potporu naslona stolca.
U ovom položaju je najmanja aktivnost leđnih mišića, jer dio tjelesne težine preuzima stolac.
Ovaj položaj može smanjiti rizik od umora u mišićima leđa i nelagode.
No, ovakvo sjedenje svakoga dana može rezultirati time da će mišići leđa biti podložniji umoru u budućnosti, piše britanski The Conversation.
Ovaj je stav koristan za sastanke i telefonske razgovore.