Jedini strah gori od masovne psihoze zbog nečastivog je seljakov da ne završi na lomači optužen kao sluga Sotonin i feudalčev da ga ne ubiju kao zašitnika luterana
Filozofski obračun sto godina prije prosvjetiteljstva s crkvom
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: 10 lakih načina da si očistite um od raznih nepotrebnih misli
Slovenija, odnosno Unutrašnja Austrija, u 16. st. nije bila najgore mjesto na svijetu. Već samo malo na istok, u hrvatskoj Vojnoj krajini živjelo se od jednog do sljedećeg osmanskog vojnog pohoda. I povremeno umiralo od gladi. U Parizu i okolici katolici su u kolovozu 1572. u pravovjernom gnjevu poklali 20.000 protestanata. A u Sloveniji? Mojca Kumerdej “Kronosovom žetvom” opisuje svijet seljaka čija svijest, osim kad stanu masovno crkavati od gladi i tlake, nije kadra proniknuti niti do razine grabeži feudalaca i gulikoža, silovatelja i ugnjetavača skrivenih iza dogme Svetog pisma.
Jedini niži humanoidni oblik života čak i od seljaka je žena; vlastita, koju će mlatiti, ili tuđa kći, koju će silovati. Jedini strah gori od masovne psihoze zbog nečastivog je seljakov da ne završi na lomači optužen kao sluga Sotonin i feudalčev da ga ne ubiju kao zaštitnika luterana. Mojca Kumerdej otrovno se obračunava s onim što se kroz vrijeme teleportiralo sve do 21. stoljeća u erupciju novog vjerskog fundamentalizma, u borbu za moć i bogatstvo prema kastinskim osnovama i u rasizam. Njen roman je filozofski obračun s diktaturom Crkve 100 godina prije prosvjetiteljstva kao opomena zašto se stoljećima ginulo za znanost, odvojenost religije od države i slobodnu misao.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Vježbajte u izolaciji uz posebno osmišljene vježbe za obitelj
POGLEDAJTE VIDEO #ZAJEDNO24SATA - Suzana Mančić, bivša loto djevojka:
Pokretanje videa...