Zbog razlike u računanju, pravoslavni Uskrs najčešće pada tjedan dana nakon katoličkog i protestantskog, no ove godine je nakon čak pet nedjelja. Iduće godine će se računanja poklopiti
Danas je pravoslavni Uskrs: Evo zašto 'kasni' 35 dana i kako to da ga 2025. slavimo na isti dan
Pravoslavni vjernici ove godine Uskrs slave 35 dana nakon katolika i protestanata, što je čak nakon pet nedjelja. Zbog drugačijeg računanja na koju nedjelju Uskrs pada, ove godine je tako velika razlika, dok ćemo već iduće godine svi zajedno slaviti na istu nedjelju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Rimokatolici i protestanti Uskrs slave uvijek između 22. ožujka i 25. travnja. Nije strogo vezan za isti datum. Kroz povijest su postojale brojne prepirke oko datiranja, a razmimoilaženja su razriješena na prvom ekumenskom koncilu u Niceji 325. godine. Određeno je da se Uskrs slavi u nedjelju nakon prvog punog mjeseca - uštapa, kako su računali astronomi u Aleksandriji. Od srednjeg vijeka to je pravilo pojednostavljeno: Uskrs se slavi u nedjelju poslije punog mjeseca na sam dan ili poslije ekvinocija.
Pravoslavno, istočno računanje Uskrsa po julijanskom kalendaru smješta ovaj blagdan između 4. travnja i 8. svibnja, a odabir nedjelje mora ispuniti četiri pravila: slavi se iza proljetne ravnodnevice, ne može se slaviti prije ili za vrijeme proslave židovske pashe, Uskrs se slavi iza prvog proljetnog punog mjeseca i uvijek je u nedjelju.
U 50 posto slučajeva pravoslavni je Uskrs tjedan dana nakon katoličkog i protestantskog, a iduće godine će se poklopiti i svi ćemo ga slaviti na isti dan.
Kako se pravilno čestita pravoslavni Uskrs
Ako ste u prilici čestitati pravoslavnom vjerniku Uskrs, evo kako to napraviti prtavilno. Možete reći 'Hristos vaskrse', ili arhaično, 'Hristos voskrese'.