Djeluje blagotvorno kod različitih tipova alergija i astme. Blagotvorno djeluju na krvožilni sustav, pa tako i na protok krvi te dobru opskrbu mozga kisikom, posredno djeluju na zdravlje mozga i na zdravlje živčanog sustava.
Aronija je čudesni koncentrat raznih vitamina i antioksidansa
Crnoplodna aronija (Aronia melanocarpa) bila je jedna od omiljenih ljekovitih biljaka američkih Indijanaca. Njezine su plodove sušili i mljeli te miješali s mašću i osušenim mesom pa rabili kao hranu ili lijek. U svojoj pradomovini može narasti i do tri metra. Budući da podnosi niske temperature, uzgaja se i u Sibiru, Švedskoj te Finskoj. Ove bobice pravi su multivitaminski i multimineralni koncentrat.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Također, sadrže moćne antioksidanse i sve esencijalne kiseline. Zbog visokog sastava proantocijanidina stabiliziraju stijenke krvnih žila i kapilara te tkiva građena od kolagena i elastina pa tako sprečavaju pucanje krvnih žila. Ubrzavaju oporavak nakon moždanog udara, a djeluju i kao pomoć u snižavanju krvnog tlaka, kao i u smanjivanju rizika od moždanog udara.
Budući da jačaju stijenke kapilara i krvnih žila, smanjuju mogućnost nastanka edema, a pomažu i u borbi protiv oteklina na nogama i zglobovima, kao i u liječenju ozljeda te ožiljaka, ali i kod proširenja vena. Aronije također djeluju blagotvorno kod različitih tipova alergija i astme jer njihovi antioksidanti djeluju kao prirodni antihistamini i tako smanjuju simptome alergije.
Pomažu i u liječenju mnogih neuroloških poremećaja - blagotvorno djeluju na krvožilni sustav, pa tako i na protok krvi te dobru opskrbu mozga kisikom, posredno djeluju na zdravlje mozga i na zdravlje cijelog živčanog sustava. Istraživanja pokazuju da proantocijanidin iz aronija sprečava oštećenja i različite poremećaje na krvnim žilama, a koji su jedni od glavnih krivaca za pogoršanje simptoma kod Parkinsonove bolesti.
Aronije su odlične i za zdrav vid. Najbolji su prirodni lijek kod degeneracije makule i dijabetičke retinopatije, a također odlično pomagalo za sve koji naprežu oči dugotrajnim gledanjem u ekran računala. Bobice aronije mogu se čuvati zamrzavanjem ili sušiti na zraku. Od suhe aronije priprema se čaj i čajne mješavine. Također se mogu pripraviti likeri, sirupi i pekmezi, kojima se radi boljeg okusa dodaju šećer i limunov sok.
Pekmez od aronije
Za pekmez od aronije pripremite 2 kg aronija i 1,5 kg šećera. Šećer prelijte s pola litre vode i stavite kuhati. Kad postane sirupasto, dodajte oprane aronije i nastavite kuhati, neprestano miješajući, dok se ne stvori jednolična masa. Vruć pekmez ulijte u zagrijane staklenke, zatim ih vratite u mlaku pećnicu da se stvori korica. Kad se pekmez ohladi, zatvorite staklenke.
Liker od aronije
Pravite li liker od aronija, potrebno vam je 90 bobica aronija, 500 g šećera, 4 klinčića, zvjezdasti anis, prstohvat sjemenki kardamona, 400 ml vode, 700 ml votke i 1/2 žličice limunske kiseline. Bobice stavite u vodu sa šećerom i limunskom kiselinom, dodajte anis te u mužaru usitnjene klinčiće i kardamon. Lagano kuhajte da se bobice raspucaju. Maknite s vatre, usitnite štapnim mikserom i ostavite da se ohladi. Ohlađenu smjesu procijedite i lagano umiješajte votku. Ulijte u boce.