Teretana u Rijeci nudi klijentima tim stručnjaka koji im pomažu. Od klijenata koji najviše dolaze su osobe s cerebralnom paralizom, ali i osobe bez ekstremiteta
Apollon gym u Rijeci: Kod nas vježbaju i ljudi s invaliditetom
Budući da sam i sam osoba s invaliditetom, imam cerebralnu paralizu kojom mi je zahvaćena lijeva strana tijela, dugo sam razmišljao o nekom centru gdje bi se takvim osobama pomoglo vježbom, koja je u ljudima s takvim problemima iznimno bitna za kvalitetniji život. U mom slučaju bilo je puno trenera koji su me dobili trenirati kada sam odlučio vježbati u fitness centrima, no jedan od rijetkih koji nije, bio je upravo kolega i prijatelj Ivan. rad s njim pomogao mi je u mnogočemu, kako fizički (jer sam od nekog tko nije mogao hodati, uz vježbanje u nekoliko mjeseci stao na noge i prohodao) tako i psihički, u prevladavanju strahova i predrasuda i jačanju samopouzdanja. Stoga nisam dvojio ni sekunde kada mi je prošle godine predložio da otvorimo upravo takav fitness centar, gdje ćemo, osim rada s redovitim klijentima, pružiti stručnu program za pomoć invalidima, kaže fitness trener Adrijan Osmani, koji sa kolegom, prijateljem i suvlasnikom Ivanom Crvićem vodi teretanu Apollon gym u Rijeci, fokusiranu na rad s osobama s invaliditetom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Misao vodilja: Inkluzija i ravnopravnost
Njihova teretana prva je u Primorsko-goranskoj županiji, te druga u Hrvatskoj koja arhitektonski, opremom i kadrovski u potpunosti prilagođena osobama s invaliditetom te stoga ne čudi da do nje potegnu i mnogi iz susjedne Istre. Osim vlasnika u treninge je uključen i tim tim stručnjaka, ( kineziologa, fizioterapeuta, defektologa...), a misao vodilja i krajnji cilj ime je, kažu, uključiti osobe s različitim vrstama i stupnjevima invaliditeta u društvenu zajednicu.
– Naravno, ovo je teretana za sve koji žele trenirati, svi su dobrodošli na grupne, kao i individualne treninge, no fokus je na velik broj osoba s raznim poteškoćama koje redovito dolaze u sigurno i ugodno okruženje. Želimo omogućiti osobama s invaliditetom da budu uključene u koliko god je moguće normalan život, a ovo je jedan od načina gdje to mogu ostvariti te ojačati, psihički i fizički. Naravno, tu je i bitan faktor mogućnosti socijalizacije, a naglaskom da smo mi ovdje s vremenom svi postali kao jedna velika obitelj. Mi pomažemo klijentima, ali nerijetko i oni nama - evo baš neki dan smo imali problema s vodovodnim cijevima, što je čuo jedan čovjek s invaliditetom, sjeo u auto i za tren oka se vratio s alatom i otklonio kvar - usput spominje suvlasnik i trener Ivan.
Poseban prostor
Osobe s invaliditetom, dodaje, u navedenom fitness centru imaju mogućnost vježbe u odijeljenom prostoru gdje se mogu slobodno i sigurno kretati i u invalidskim kolicima, ali nije isključeno niti da, uz pomoć stručnjaka, rade na ostalim spravama u teretani.
- Kada smo najavljivali da ćemo otvoriti ovakvu teretanu mnogi su na prvu iznenađeno reagirali pitanjem 'Ajme, pa kako će invalidi raditi na spravama?' Dakle, ovdje treba objasniti da njihov trening ne mora nužno uključivati rad na spravama već se radi u dogovoru s fizioterapeutima koji dolaze iz ustanova za rehabilitaciju i koji procjenjuju što je kome potrebno i na koji način. Također, tu je i defektologinja koja nam pomaže u osmišljavanju programa i komunikaciji između trenera i klijenata te trenera i roditelja. Ideja je da se radi u manjim grupama, od pet do sedam osoba, a vježbe se uglavnom baziraju na istezanje, opuštanje, rehabilitaciju, korektivnu gimnastiku te motoričke vježbe. Klijenti, ovisno o stupnju invaliditeta, mogu se koristiti i spravama, ali ono čime će sigurno početi svoje treninge su gume, trake, lopte i slična oprema - kaže Osmani.
Od klijenata koji najviše dolaze su, dodaje, osobe s cerebralnom paralizom, ali i osobe bez ekstremiteta, nerijetko u kolicima, kod kojih su vježbe bazirane na jačanje stabilnosti i muskulature.
- Ako je osobi pokretljiv gornji dio tijela, radimo na jačanju mišića ruku i trupa kako bi se osobe lakše koristile invalidskim kolicima ili odrađivale druge zadatke. Ukoliko mišići dovoljno ojačaju može se prijeći i na 'bench' ili druge sprave. Također, radimo i s osobama s težim oblikom invaliditeta, kod kojih nema aktivne mišićne kontrakcije kod kojih se primjenjuju tzv. pasivne vježbe, na način da fizioterapeut osobi pomiče ruke ili noge, čime se radi na mobilnosti i održavanju dužine mišića - objašnjava vrijedni dvojac.
Zadovoljna i sretna lica klijenata su im, kažu, najveća hvala i poticaj u razvitku ovakvog projekta i programa te ostvarenju ciljeva koje su si zacrtali pri planiranju ovakvog fitness centra.
Kako na kraju naglašavaju Adrijan i Ivan, u teretanu mogu dolaziti i potpuno zdrave osobe.
- Mi se obraćamo širem spektru, svima koji imaju želju i volju svoj život učiniti kvalitetnijim i zdravijim. Otvoreni smo za rad kako s osobama koje pate od bilo koje vrste ili stupnja invaliditeta, tako i s onima koji nemaju zdravstvenih problema. Želimo stvoriti suživot među jednima i drugima. Na kraju moram i napomenuti: uspješna teretana nisu sprave, to su ljudi, odnosno klijenti. Mi smo prvi koji smo u ovoj županiji krenuli s ovom idejom, ali se nadamo da ćemo potaknuti i druge da nastave ovim smjerom jer je ovo dobar pokušaj, ali je to još uvijek nedovoljno. Trebalo bi biti više ovakvih primjera - zaključuju Adrijan i Ivan.