Iako je istina da nisu svi ugljikohidrati isti, bolje je usmjeriti pažnju na vrstu ugljikohidrata koju unosite nego na količinu. Razne tvrdnje ponavljamo godinama, no nisu baš za sve iste
5 popularnih mitova o hrani u koje ne bismo trebali vjerovati
Uz brojne dijete i trendove u industriji mršavljenja, prehrana može djelovati zbunjujuće. Kako znati je li određeni nutrijent ili skupina namirnica loša za vas? Mnogi popularni stavovi o zdravoj prehrani su zapravo mitovi.
Mit 1: Ugljikohidrati su loši
Ugljikohidrati su nužan izvor energije. Kada se razgrađuju, pretvaraju se u glukozu koju tijelo koristi kao gorivo. Iako je istina da nisu svi ugljikohidrati isti, bolje je usmjeriti pažnju na vrstu ugljikohidrata koju unosite nego na količinu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Postoje dvije glavne vrste ugljikohidrata: jednostavni i složeni.
Jednostavni ugljikohidrati imaju jednostavnu kemijsku strukturu s jednom ili dvije šećerne jedinice. To su šećeri prisutni u slatkišima, sokovima, keksima, žitaricama i bijelom brašnu. Tijelo ih brzo razgrađuje, što uzrokuje nagli porast razine šećera u krvi.
Složeni ugljikohidrati imaju složeniju strukturu i sastoje se od tri ili više šećera. Tijelo ih sporije probavlja, pa uzrokuju postepeni porast šećera u krvi. Voće, povrće, grah, mahunarke i cjelovite žitarice sadrže složene ugljikohidrate bogate važnim vitaminima i mineralima.
Složeni ugljikohidrati također sadrže vlakna koja prolaze kroz probavni sustav neprobavljena, pomažući pri kontroli gladi i stabilizaciji šećera u krvi.
Umjesto izbacivanja ugljikohidrata, zamijenite rafinirane žitarice cjelovitim i konzumirajte namirnice koje sadrže zdrave ugljikohidrate, poput graha, mahunarki, voća i povrća. Smanjite unos slatkiša, gaziranih pića, kolača i keksa.
Mit 2: Masnoće su loše
Godinama su stručnjaci smatrali da su masnoće štetne, no zapravo su neophodne za zdravlje.
Masnoće sadrže važne nutrijente i energiju, a ključne su za proizvodnju hormona, imunitet i apsorpciju vitamina D, A, E i K.
Poput ugljikohidrata, postoje različite vrste masnoća: nezasićene, zasićene i transmasnoće. Nezasićene masnoće su tekuće na sobnoj temperaturi i povoljno djeluju na smanjenje upala i poboljšanje razine kolesterola.
Zasićene masnoće su krute na sobnoj temperaturi. Iako se ranije smatralo da negativno utječu na kolesterol i srce, dokazi su mješoviti. Preporučuje se unos zasićenih masnoća u umjerenim količinama.
Preporuka je smanjiti unos zasićenih masnoća, šećera i rafiniranih ugljikohidrata te ih zamijeniti zdravim nezasićenim masnoćama iz orašastih plodova, sjemenki, avokada, maslina i ribe.
Mit 3: Mliječni proizvodi su nezdravi
Mliječni proizvodi izvrsni su izvori proteina, vitamina i minerala, uključujući kalcij. Mnogim mliječnim proizvodima dodaje se vitamin D, koji u kombinaciji s prirodnim kalcijem iz mlijeka pomaže u jačanju kostiju.
Ipak, mnogi jogurti, aromatizirana mlijeka, sladoledi i drugi mliječni proizvodi sadrže dodani šećer. Nezaslađeno mlijeko i jogurt odlični su načini za unos mliječnih proizvoda u svakodnevnu prehranu.
Mit 4: Sok je zdrav
Industrija zdrave hrane promovira sokove kao zdraviji izbor od voća ili povrća, ali to nije istina. Sokovi često sadrže mnogo šećera, a neki imaju jednak sadržaj šećera kao i gazirana pića. Kada pijete sok, dobivate više kalorija bez osjećaja sitosti koji dolazi uz konzumaciju cijelog voća koje sadrži vlakna i esencijalne vitamine.
Osim toga, sokovi se često reklamiraju kao "detoks" proizvodi, no vaše tijelo već ima sustave za detoksikaciju, uključujući bubrege i jetru. Nema dokaza da sokovi poboljšavaju prirodne detoksikacijske procese.
Mit 5: Bezglutenska prehrana je zdravija
Bezglutenska prehrana nije nužno zdravija ako nemate intoleranciju na gluten ili celijakiju. Celijakija je autoimuna bolest pri kojoj unos glutena oštećuje crijeva i ometa apsorpciju nutrijenata, što može uzrokovati dugoročne zdravstvene komplikacije. Osobe s celijakijom moraju se pridržavati bezglutenske prehrane.
Ako se hranite bez glutena, a nemate intoleranciju, možda propuštate vitamine, minerale i druge nutrijente iz žitarica koji su važni za zdravlje.
Prije nego što slijedite najnovije dijetne trendove, povjerujete u prehrambene mitove ili izbacite cijele skupine namirnica, najbolje je konzultirati se s nutricionistom ili liječnikom kako biste pronašli ono što je za vas optimalno, piše Webmd.