U Zoordinaciji veterinar Goran Azenić odgovara na pitanje koja je gornja starosna granica do koje kujica može imati štence i zašto pas ne može stati na nogu
Moj retriver ne može stati na nogu, koje je uzrok tome?
Rubrika ZOOrdinacija mjesto je za sve ljubitelje životinja, vlasnike kućnih ljubimaca kao i one koji to tek planiraju postati. Želite li znati što muči vašu mačku, psa, papigu, zeca ili bilo koju drugu malu životinju veterinar Goran Azenić pronaći će odgovor. Stručnjaku za male životinje možete se obratiti sa svim pitanjima koja vas muče, bilo da ne znate kako prepoznati je li papiga doista mlada u pet centru, zašto je vaš ljubimac promijenio raspoloženje ili sumnjate na neku infekciju.
Sva svoja pitanja šaljite nam na mail zoordinacija@24sata.hr, a Goran će vam odgovarati svaki tjedan. Sve čitatelje koji su u mogućnosti molimo da pošalju i fotografiju ljubimca kako bi veterinar dobio što bolji uvid. Goran Azenić je vlasnik veterinarske ambulante za kućne ljubimce VET - svijet koju je otvorio 2009.
Pas ne može stati na nogu, u čemu je problem?
Poštovani, imam zlatnog retrivera starog pet i pol godina. U posljednje vrijeme kad se diže iz ležećeg položaja ne može stati na zadnju nogu. Drži ju u zraku i čeka da mu je malo izmasiram i tek onda može dalje. To se nekad događa i kad se spusti po stepenicama ili duže trči. Izgleda da ga ne boli, ali kad mu dignem i spustim nogu, u kuku nešto škljocne i onda je dobro. Molim vas savjet što bi to moglo biti. Tamara iz Koprivnice.
Mogući uzrok je displazija kukova
Poštovana,
Moguće je da se radi npr. o displaziji kukova ili luksaciji patele. Zlatni retriveri spadaju u pasmine koje su sklone displaziji kukova. Displazija kukova u osnovi je abnormalna razvojna bolest kokso-femoralnog zgloba karakterizirana subluksacijom ili čak potpunom luksacijom sa slabije ili jače izraženim degenerativnim promjenama na samom zglobu.
Aktivnost psa s displazijom kukova je smanjena: većinom leži, teže ustaje, nerado trči, nespretno skače i hoda stepenicama nalik zečjem hodu.
U koliko se radi o luksaciji patele (kod većih pasmina obično je lateralna luksacija) pas drži fleksiranu (povučenu,čuva je) nakon nekoliko koraka spušta je i nastavlja hodati. Postoje četiri stupnja luksacije od prvog gdje je patela većinu vremena u fiziološkom položaju do četvrtog gdje je stalno u luksiranom položaju. Dijagnoza se postavlja ortopedskim pregledom i rendgenološkom pretragom.
Oba stanja su bolna s toga Vam preporučujem da ne odgađate veterinarski pregled te ako se pokaže da se radi o displaziji kukova ili luksaciji patele da pravovremeno započnete s medikamentoznom terapijom ili kirurškim zahvatom.
Koja je starosna granica do koje kujica može imati štence?
Poštovani, imam kujicu maltezera staru šest i pol godina. Dosada je tri puta imala štence i sve je prošlo bez problema. Razmak između parenja je uvijek bio više od godinu dana. Zanima me postoje li neka ograničenja do koliko godina starosti kujica smije imati štence? Lijep pozdrav od Danele.
Gornja preporučena granica za graviditet je osama godina života kujice
Poštovana,
Preporuka je da se prvo parenje najranije obavi u drugom tjeranju, jer je kujica tada dovoljno zrela i razvijena da gravidnost i sam porod imaju predispoziciju da prođu uredno. Razmak između dva parenja odnosno graviditeta je godinu dana. Gornja preporučena granica za graviditet je osama godina života kujice. U praksi često susrećemo i starije gravidne kuje, no to nikako nije za preporuku zbog mogućih komplikacija.
Sva pitanja za Gorana o svojim ljubimcima ili onima koji će to tek postati šaljite na zoordinacija@24sata.hr. Sve čitatelje koji su u mogućnosti molimo da pošalju i fotografiju svog oboljelog ljubimca kako bi veterinar dobio što bolji uvid. Zahvaljujemo!