U Zoordinaciji saznajte koji su mogući uzroci češkanja kod pasa, je li za promjenu ponašanja kod mačaka kriva trauma i treba li se brinuti oko refleksa sisanja
Mačka ima različito raširene zjenice, koji je uzrok tome?
Rubrika ZOOrdinacija mjesto je za sve ljubitelje životinja, vlasnike kućnih ljubimaca kao i one koji to tek planiraju postati. Želite li znati što muči vašu mačku, psa, papigu, zeca ili bilo koju drugu malu životinju veterinar Goran Azenić pronaći će odgovor. Stručnjaku za male životinje možete se obratiti sa svim pitanjima koja vas muče, bilo da ne znate kako prepoznati je li papiga doista mlada u pet centru, zašto je vaš ljubimac promijenio raspoloženje ili sumnjate na neku infekciju.
Sva svoja pitanja šaljite nam na mail zoordinacija@24sata.hr, a Goran će vam odgovarati svaki tjedan. Sve čitatelje koji su u mogućnosti molimo da pošalju i fotografiju ljubimca kako bi veterinar dobio što bolji uvid. Goran Azenić je vlasnik veterinarske ambulante za kućne ljubimce VET - svijet koju je otvorio 2009.
Moj pas se stalno češe, koji je uzrok?
Poštovani, imam problem s malim američkim staffordom koji se stalno češe. Ima kratku dlaku i nikako ne uspijevam pronaći buhe ili neke parazite a jako me brine to češkanje.
Uzroci mogu biti različiti, a najbolje je posjetiti veterinara
Poštovana,
Na Vaše pitanje je nemoguće dati odgovor! Mogućih uzroka zbog kojih bi se Vaš pas češao je jako puno, stoga preporučam pregled kod veterinara.
Pas ima rane zbog kojih se stalno češe, zašto se se rane uopće pojavile?
Poštovani, imam njemačkog ovčara staroga tri godine. U posljednje vrijeme počela se zbog rane češati po leđima i zubima. Stavljali smo joj bivacin prašak i sad su nastale kraste, ali meni to još uvijek izgleda ružno. Ne znam zbog čega su se uopće pojavile te rane. Molim vas vaše mišljenje.
Buhe su uzrok ranica kod pasa
Poštovani,
Promjene koje su nastale na koži Vašeg psa tipične su za problem vezan za buhe i prepune paraanalne vrećice. Psa i prostor potrebno je istretirati protiv buha (preporučio bih Fypryst ili Frontline spray za psa i Biokill spray za prostor). Tretiranje treba ponoviti nekoliko puta sa razmacima od mjesec dana. Paraanalne vrećice također bih trebalo provjeriti za što bih preporučio posjet veterinaru.
Mačka se promijenila, je li u pitanju trauma?
Mačka mi je već dva dana slaba, ništa joj se ne radi, a bila je vesela ponekad čak i previše. Jede malo, zjenice su joj raširene i stalno spava. Koji je uzrok tome, je li u pitanju vrijeme ili stres? Prije nekoliko dana uplašila se stroja za sječu drva jer imamo radove u dvorištu. Otad je postala čudna.
Stres može izazivati promjene, ali simptomi upućuju i na ozbiljnije bolesti
Poštovani,
Takvo ponašanje može biti povezano sa stresom, no da bi to potvrdili odnosno isključili bolest potreban je pregled. Stoga savjetujem Vam da macu odvedete na pregled jer malaksalost, proširene zjenice i ostali simptomi koje ste naveli mogu upućivati i na neke ozbiljne bolesti.
Zašto mačka ima različito raširene zjenice?
Poštovani, primijetila sam kako moja mačka stara pet mjeseci ima različito raširene zjenice. Zjenica na desnom oku je više raširena od zjenice na lijevom oku. Nisam primijetila ikakve smetnje, ali bih ipak htjela saznati o čemu se radi. Nadam se da čete mi odgovoriti. Unaprijed hvala.
To je posljedica Hornerovog sindroma koji nastaje zbog upale srednjeg uha
Poštovana,
Pojava koju opisujete naziva se anizokorija. Uzroci za anizokoriju su različiti i mnogobrojni tako npr. anizokorija se javlja kod: unilateralne atrofije irisa, glaukoma, okulomotorne i parasimpatičke ozljede živca, disautonomije, kod jake unilateralne bolesti mrežnice, uveitisa, sinehija (priraslica) Hornerovog sindroma, upotrebe miotičkih kapi i trovanja organofosfornim spojevima. U Vašem slučaju s obzirom na njezinu dob vjerojatno se radi o Hornerovom sindromu (najčešći razlog je upala srednjeg uha) pa obzirom da druge simptome niste opazili savjetovao bih Vam posjet veterinaru.
Kujica je bezvoljna, povraća i slini
Poštovani, imam mješanku haskija i njemačkog ovčara. Posljednja dva tjedna samo stalno kod veterinara jer je bezvoljna. Prvih pet dana je povraćala i stalno slini, ali sad je to stalo. Čim se stanje poboljša, opet se stvari vrate na staro, osim povraćanja. To traje već dva tjedna. Povišenu temperaturu nema, ali je dva puta bila na infuziji. Dva puta smo je vodili na vađenje krvi, nalazi su bili uredni, ali RTG je pokazao kako je želudac ispunjen plinovima. Cijelo vrijeme se svega boji, a prije nije bila takva. Zanima me o čemu se točno radi.
Najbolje je posjetiti veterinara
Poštovana,
Na Vaše pitanje mi je teško odgovoriti na ovaj način, jednostavno nedostaje puno informacija (npr. koliko je stara, kakva je i koliko česta stolica, dali uzima hranu i ostali podaci vezani uz hranjenje i povraćanje, neurološki status itd.) na osnovu kojih bi Vam mogao dati adekvatno mišljenje. Ne znam gdje se nalazite no ako ste u Zagrebu slobodno me posjetite ili u koliko niste, možemo se čuti telefonom.
Moj pas se u snu pretvara kao da siše majčino mlijeko
Poštovani, imam mužjaka labradora koji je star godinu i mjesec dana. Jako je živahan i drag kao velika beba. Zanima me je li normalno da moj pas još uvijek dok spava zamišlja da sisa majčino mlijeko? Često ga čujemo kako siše. Također, kako da zaustavimo abnormalno linjanje? Stalno mu otpadaju dlake, pa me zanima postoje li vitamini koji bi mogli pomoći? Unaprijed hvala.
Refleks sisanje nije razlog za brigu
Poštovani,
Refleks sisanja može ostati kao navika u kasnijoj dobi te Vas to ne treba zabrinjavati. Što se tiče ispadanja dlake sad smo u sezoni linjanja, stoga sasvim je normalno da pojačano otpušta dlaku. Ukoliko se na Vašem psu pojavljuju područja bez dlaka, crvenilo ili perutanje kože trebali bi obaviti veterinarski pregled. Za njegu kože i dlačnog pokrivača savjetovao bih Vam korištenja ribljeg ulja u hrani (npr. lososovo ulje).
Kujica se stalno češe, ne pomažu ni ogrlica ni šamponi protiv parazita
Poštovani, imam američkog koker španijela, kujica je uredno cijepljenja i očišćena od nametnika, međutim stalno se češe, gricka i liže. Zaštićena je fypristom plus ogrlicom, a prije stavljanja zaštite okupali smo je šamponom protiv parazita. Jede Fine Care Losos i dodajem joj ulje lososa za dlaku, ali češanje ne prestaje. Čak sam i cijeli stan nekoliko puta špricala biokilom jer je i mene počelo nešto gristi i to po trbuhu. Vise ne znam što da radim, a analke su prazne. Lijepi pozdrav.
Rat protiv buha traje nekoliko mjeseci
Poštovani,
Klimatski uvjeti ove godine izrazito pogoduju parazitima osobito buhama koje su se pretvorile u pravu pošast, stoga postoji mogućnost da Vam je koja promakla. Rat protiv buha traje nekoliko mjeseci (4-5 mj.), redovitim tretiranjem životinje i prostora svakih mjesec dana i svakodnevnim usisavanjem. Ukoliko pak na psu ne nalazite niti jednu buhu ili izmet od buhe savjetovao bih Vam ponovni veterinarski pregled jer osim buha postoje drugi ektoparaziti, razna gljivična i druga kožna oboljenja (preosjetljivost na hranu, alergijske reakcije) koja mogu uzrokovati intenzivan svrbež.
Pas stalno piški po kući, kako riješiti taj problem?
Poštovani, prije skoro dvije godine usvojili smo teško ranjenog psa iz azila. Procjenjuje se da je u to vrijeme imao oko godinu i pol. U trenutku dolaska Vorija u kuću već smo imali jednu stariju tibetsku terijerku. U kuću iz azila je Vorija donio moj sin.
Naš problem je u tome da Vori piški po kući i jede izmet kada moj sin ode iz kuće. Početkom godine sin i drugi pas su bili odsutni mjesec dana pa iako je puno duže ostajao sam, ni jedan dan nije ništa napravio po kući.
Pokušali smo ga kažnjavati (njuškica u to mjesto i potjeramo ga "u kut"), kupila sam sva moguća sredstva za uklanjanje mirisa, ostavljamo balkon i terasu otvorenima, ali ništa ne pomaže. Malo smo iznervirani i svaki puta sa strahom ulazimo u kuću jer ponekad se popiški i na 5-6 mjesta (nikada puno, svega par kapi). Bili bismo vam zahvalni kada biste imali neki dobar i učinkovit savjet kako da riješimo ovaj problem. S poštovanjem.
Za to je krivo teritorijalno ponašanje
Poštovani,
Ovo što Vi opisujete izgleda kao da se u vašoj kući vodi "miran rat" između dva psa. Naime i jedenje izmeta i zapišavanje odnosno markiranje spada u normalno teritorijalno ponašanje. Iz tog razloga dok nije bilo drugog psa Vori se nije osjećao ugroženim i nije imao potrebu obilježavati svoji teritoriji (sve je bilo njegovo). Problem je malo kompleksnije prirode te Vam savjetujem da se obratite nekom centru koji se bavi problemima u ponašanju pasa.
Čim pas ostane sam u stanu, uništava sve oko sebe
Poštovani, sredinom lipnja ove godine sam udomila maltezericu staru dvije godine. Navodno je živjela s jednim čovjekom koji je umro, a obitelj nije mogla brinuti o njoj pa su je poklonili. Ja sam je uzela iz "četvrte ruke". Pas se lijepo uklopio u obitelj i sve je u savršenom redu dok smo doma.
Problem nastane kad psa ostavimo samog. Onda zavija, reži, laje, grize vrata, trga zavjese (jučer je otkinula karnišu sa zida i raščupala svu zavjesu), grize cipele, glođe vrata, kvake…I to tako sve dok ne dođemo doma. Problem je utoliko veći što živimo u stambenoj zgradi i strpljenje susjeda je pri kraju.
Ne vidim izlaz iz te situacije jer ja i suprug radimo, a djeca idu u školu. Ne možemo tolerirati toliku štetu, a ne bi htjeli eutanazirati psa jer smo ga svi zavoljeli. Ne znam je li takvo ponašanje posljedica gubitka gazde, strah od samoće ili nešto treće. O prijašnjem životu i ponašanju ne znam puno niti mogu koga pitati jer nemam podatke o prijašnjem vlasniku. Molim vas za pomoć.
Sindrom samoće kriv je za ovaj problem
Poštovani,
Vaš pas pokazuje znakove "sindroma samoće", problem se može riješiti no postupak će biti dugotrajan stoga Vam preporučujem da se obratite nekom centru koji se bavi problemima u ponašanju pasa i edukacijom vlasnika. Za prvu ruku bilo bi dobro kad bi ste psa mogli fizički umoriti prije nego što ostane sam, zatim zatvoriti ga u neku prostoriju gdje ne može napraviti puno štete i osigurati da u takvoj prostoriji ima puno njemu zanimljivih predmeta koji će zaokupiti njegovu pažnju (goveđu kost, posebne igračke koje možete napuniti sirom, poslasticama od mesa i sličnim, posebnim igračkama iz koje poslastice ispadaju kad ih pas pomiče šapom ili njuškom - zabavljat će se satima pokušavajući doći do hrane). Također dok ste kod kuće što više se igrajte s njim, naučite psa da se igra svojim igračkama i uvijek ga jako hvalite kada vidite da je uzeo neku od njih i da se njom igra (na taj mu način pokazujete da ste zadovoljni njegovim ponašanjem i da ga odobravate, čime to ponašanje potičete).
Sva pitanja za Gorana o svojim ljubimcima ili onima koji će to tek postati šaljite na zoordinacija@24sata.hr. Sve čitatelje koji su u mogućnosti molimo da pošalju i fotografiju svog oboljelog ljubimca kako bi veterinar dobio što bolji uvid. Zahvaljujemo!