Koliko koštaju traperice, boca vina i vožnja taksijem u Austriji i Italiji, a koliko u Hrvatskoj?
Otkad je nastupilo dvojno iskazivanje cijena u trgovinama, lakše nam je usporediti koliko plaćamo određeni artikl u Hrvatskoj u odnosu na neku drugu europsku zemlju. Evo i kako ta usporedba izgleda
Mnogi Hrvati s nostalgijom će se prisjetiti vremena u kojem se shopping obavljao u Trstu, u potrazi za većom ponudom i nižim cijenama. Nakon dolaska velikih trgovačkih centara u Hrvatsku, potreba za odlaskom u Italiju zbog raznovrsnosti ponude postala je sve manja. No uvijek smo u potrazi za povoljnim cijenama i nije nam problem potegnuti do susjednih zemalja ako nam se ondje pruži bolja prilika.
Tako danas, prema pisanju medija, Mađarska opet postaje jedna od glavnih destinacija u koje Hrvati odlaze u kupnju namirnica ne bi li sačuvali svoj budžet. No jesu li namirnice u Hrvatskoj zaista u rangu s onima u europskim zemljama s većom platežnom moći ili su ipak malo povoljnije, doznali smo u nastavku.
Je li trava s druge strane zelenija?
Svaki čovjek, kad nešto kupuje, želi određenu vrijednost za svoj novac. Međutim, s obzirom na to da se gospodarstva zemalja razlikuju, razlikuju se i iznosi koje izdvajamo za određene artikle. Da bismo dobili konkretniji uvid u to kako se cijene namirnica, tekstila i određenih usluga kreću u drugim europskim zemljama, odabrali smo nekoliko artikala te ih usporedili s prosječnom cijenom u Hrvatskoj.
Kao izvor podataka koristili smo Numbeo, globalnu bazu podataka o percipiranim potrošačkim cijenama. Pritom valja napomenuti kako svaki artikl na spomenutoj stanici ima minimalnu i maksimalnu cijenu. Primjerice, ako se cijena vina u talijanskim trgovačkim lancima kreće u rasponu od 3 do 10 eura - u tom je slučaju 5,50 eura definirano kao prosjek. Evo i ostalih cijena:
MLIJEKO, 1 L
- Hrvatska - 0,98 eura
- Austrija - 1,23 eura
- Italija - 1,20 eura
- Švicarska - 1,67 eura
- Slovenija - 1,02 eura
- Rumunjska 1,22 eura
PILEĆI FILE, 1 KG
- Hrvatska - 7,83 eura
- Austrija - 10,68 eura
- Italija - 8,94 eura
- Švicarska - 24,97 eura
- Slovenija - 7,84 eura
- Rumunjska - 4,88 eura
OBROK ZA DVOJE U RESTORANU (srednji rang, tri slijeda jela)
- Hrvatska - 39,76 eura
- Austrija - 60 eura
- Italija - 60 eura
- Švicarska - 102,51 eura
- Slovenija - 40 eura
- Rumunjska - 30,57 eura
BOCA VINA (srednji rang)
- Hrvatska - 5,39 eura
- Austrija - 7 eura
- Italija - 5,50 eura
- Švicarska - 13,33 eura
- Slovenija - 5,64 eura
- Rumunjska - 5,10 eura
VOŽNJA TAKSIJEM (po kilometru)
- Hrvatska - 0,80 eura
- Austrija - 1,80 eura
- Italija - 1,30 eura
- Švicarska - 3,95 eura
- Slovenija - 1 euro
- Rumunjska - 0,57 eura
TRAPERICE (Levi’s 501 ili slične)
- Hrvatska - 72,73 eura
- Austrija - 87,21 eura
- Italija - 75,74 eura
- Švicarska - 105,32 eura
- Slovenija - 68,77 eura
- Rumunjska - 57,85 eura
*Kalkulator za preračunavanje eura u kune pronađite ovdje!
Kao što vidimo iz priloženog, kad je riječ o uslugama, samo je Rumunjska povoljnija od nas. No kad je riječ o namirnicama i odjeći, cijena u Hrvatskoj slična je onoj u Sloveniji, koja ipak ima veću platežnu moć, a u nekim primjerima susjedi su čak i povoljniji.
S novom valutom više nema zabune
Nakon uvođenja eura svakako ćete moći lakše uspoređivati cijene, vidjeti koliko plaćate određeni artikl u usporedbi s drugima i što vam je najisplativije. Tu vam mogu pomoći i web stranice kao što je Kuplio.hr, koja prikazuje sniženja i kupone s popustima za Hrvatsku, ali ima svoje inačice i u drugim zemljama EU, što je korisno ako se ondje zateknete.
Kad je o putovanjima riječ, s obzirom na to da više nema preračunavanja, također ćemo izbjeći neugodna iznenađenja kad nakon povratka u Hrvatsku shvatimo da ''nekoliko'' eura i nije tako malo kao što nam se činilo.
Cilj primjene eura je učiniti život građana jednostavnijim, koristeći istu valutu za rad i poslovanje u cijelom europodručju, kao i za putovanja. Uz to, snažna međunarodna uloga eura namijenjena je zaštiti gospodarstva i financijskog sustava Europske unije - od valutnih šokova, smanjenja ovisnosti o drugim valutama te osiguravanja nižih troškova za tvrtke unutar EU.
Iako su sve zemlje EU dio Ekonomske i monetarne unije (EMU), ovih 19 zemalja svoju je državnu valutu zamijenilo eurom te tako čine europodručje, poznato i kao eurozona, a uskoro će im se pridružiti i Hrvatska: Austrija, Belgija, Cipar, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Portugal, Slovačka, Slovenija i Španjolska.
Spremni dočekajte euro
Euro će kao službena valuta u Hrvatskoj vrijediti od Nove godine. Novčane vrijednosti iskazane 1. siječnja 2023. u kunama na depozitnim, štednim i transakcijskim računima za plaćanje bit će automatski preračunate u eure primjenom fiksnog tečaja konverzije, bez naknade, pa zbog toga ne trebate dolaziti u banku.
Ako posjedujete gotov novac u kunama, preporuka je da ga položite što prije na svoje račune u banci. Pritom imajte na umu da se od 1. listopada do 31. prosinca 2022. u bankama privremeno ukida naknada za potrošače za polog gotovog novca u kunama na račune fizičkih osoba.