Na temelju dosadašnjeg poznavanja stila i navika kradljivaca, saznajte koje samozaštitne mjere i radnje možete poduzeti kako ne biste postali žrtva provale
Kako smanjiti mogućnost provale u kuću ili stan?
Razbijen prozor, obijena ulazna vrata, ispremetane stvari u cijeloj kući, otvorene prazne ladice, ukraden nakit ili vrijedna tehnika prizori su koji neugodno iznenade mnoge vlasnike stanova kada se vrate kući s kraćeg putovanja ili dužeg godišnjeg odmora.
Iz Ministarstva unutarnjih poslova poručuju kako su provale u domove i krađe iz domova najčešća kaznena djela.
Da opasnost od moguće provale u obiteljsku kuću ili stan treba shvatiti ozbiljno, govore i podaci Policijske uprave Zagrebačke, prema kojima je u prvih šest mjeseci ove godine na području Grada Zagreba prijavljeno 695 provala u stanove, što u usporedbi s prošlogodišnjim pokazateljima za isto razdoblje predstavlja povećanje od gotovo 40 posto.
Obavezno zaključati vrata i zatvoriti prozore
Prema podacima koje nam je proslijedila Marina Živković iz agencije LuxLucis, Sesvete i Maksimir su četvrti u kojima su lopovi u tom periodu bili ''najvrijedniji'' provalivši u ukupno 82 odnosno 75 stanova.
Na temelju dosadašnjih iskustava i poznavajući stil i navike kradljivaca, iz MUP-a poručuju kako sami možete poduzeti određene samozaštitne mjere i radnje kako ne biste postali žrtve ovih kaznenih djela. Savjetuju sljedeće:
- Uvijek zaključavajte ulazna vrata te zatvorite prozore i balkonska vrata, bez obzira na to koliko dugo ćete biti odsutni.
- Budite dodatno oprezni ako stvarate buku korištenjem usisavača, miksera ili sušila za kosu koja onemogućuje da čujete posjetitelje. Isto vrijedi i ako ste u udaljenim dijelovima kuće ili dvorišta poput tavana, podruma ili vrta. Nemojte tik uz kuću ostavljati predmete koji omogućavaju lakše penjanje, kao što su ljestve ili sanduci.
- U stanove se najčešće provaljuje kroz ulazna vrata, pa se osigurajte ''špijunkom'' kroz koju ćete moći promotriti posjetitelja, dobrom bravom i čvrstim zasunom za djelomično otvaranje vrata. Ako vam je neka osoba sumnjiva, zatražite da vam pokaže službenu ispravu i nazovite instituciju ili poduzeće koje navodno zastupa.
- Na obiteljskim kućama česte su mete lopova prozori, velike staklene površine na vratima i slično pa ugradite dodatnu zaštitu.
- Provalnici često proučavaju navike žrtve pa su u većoj opasnosti stariji, bolesni, invalidi, osobe koje žive same ili djeca. Imate li takve ukućane ili prijatelje, nazovite ih ili posjećujte, a djecu naučite da ne otvaraju vrata neznancima i da u slučaju zvonjave nazovu vas, susjede ili policiju.
- Ne držite novac i dragocjenosti u posudama na kuhinjskim policama, pod jastukom, među rubljem i slično jer lopovi znaju da ondje treba tražiti. Novac i dragocjenosti ne ostavljate u stanu, već ih pohranite na sigurno mjesto kao što su trezori ili ih ostavite na čuvanje kod osoba od povjerenja.
- Ne pričajte svima da idete na putovanje i ne ostavljajte takve poruke na telefonskoj sekretarici. Nemojte razglasiti okolo da ste upravo dobili plaću, kupili nove kućanske uređaje ili uštedjeli veću svotu.
Uz dobrog susjeda imat ćete i siguran stan
Iz MUP-a također ukazuju na zlatno pravilo ''dobar susjed – siguran stan''. ''Susjedi koji pažljivo drže vašu imovinu na oku i u slučaju sumnjivih pojava zovu policiju uvelike smanjuju šanse provalnicima'', poručuju te dodaju kako povjerljivi susjedi mogu primjerice, obilaziti stan, paliti svjetlo i redovito prazniti poštanski sandučić te ukoliko sretnu nepoznatu osobu u svojoj zgradi upitati je za pomoć, odnosno koga traži i time mogućeg počinitelja pokolebati u daljnjoj nakani.
Iznimno je bitno zavarati lopove i stvoriti privid prisutnosti u domu. ''Zaštitite svoju imovinu mehaničkim putem osiguranjem slabih točki svoga doma'', poručuju iz PU Zagrebačke što podrazumijeva ugradnju kvalitetnih vrata te postavljanje rešetki na prozore i ograde koje će otežati pristup u dvorište. Poželjno je osigurati dom i tehničkom zaštitom, odnosno ugradnjom alarmnog sustava i videonadzora te elektroničkih dojavljivača pokreta.
Osigurajte dom alarmima te raznim elektroničkim pomagalima
To je moguće i ugradnjom sustava ''IThome'' koji uz energetske uštede, pruža dodatnu sigurnost i zaštitu. Njime se dom putem besplatne aplikacije na mobitelu može kontrolirati iz bilo kojeg dijela svijeta pravilnim programiranjem i uključivanjem u bilo koje vrijeme. Tako primjerice, iako ne boravite u stanu, možete pomoću ove aplikacije spuštati rolete u svome domu, paliti rasvjetu i televizor i time zavarati lopova koji više neće biti siguran ima li koga u prostoru ili ne.
U svakom slučaju, i dalje vrijedi činjenica da su pri svakoj provali neizbježne posljedice za žrtvu. Ne radi se samo o pretrpljenoj šteti nego je provala i psihičko opterećenje jer kod žrtve uzrokuje strah od ponovne provale u budućnosti. Stoga je bitno primijeniti ove savjete kako biste se sami unaprijed osigurali od moguće provale. Ako vam se i pored svih samozaštitnih mjera dogodi da budete žrtva provalnika, odmah obavijestite policiju na broj 92 ili na broj policijske postaje na području koje se nalazi vaš dom.