Iako to drugim kulturama izgleda pomalo neukusno, legenda kaže da je cilj tetoviranja bio “nagrditi” žene kako bi ih se zaštitilo od burmanskih kraljeva
Zabranili ih: Pleme Chin više ne voli nikakve tetovaže
Pleme Chin živi u sjeverozapadnome Mijanmaru, a njihovih pripadnika ima i u susjednim indijskim državama - Nagaland, Mizoram, Manipur i Assam. Prepoznatljivo je po tome što su lica njihovih žena iscrtana tetovažama. Iako je ritual tetoviranja danas zabranjen, mnoge starije žene još ih “nose” jer su trajne i ne mogu se skinuti. Obično su iscrtane u obliku paukove mreže.
Žene koje su prošle tetoviranje kažu da ubadanje iglom s tintom po licu strašno boli. Nisu ga bile pošteđene ni sedmogodišnjakinje. Iako to drugim kulturama izgleda pomalo neukusno, legenda kaže da je cilj tetoviranja bio “nagrditi” žene kako bi ih se zaštitilo od burmanskih kraljeva.
No s obzirom na to da je tetoviranje bilo rašireno u cijeloj Aziji, najvjerojatnije je ta priča izmišljena. Mnoge žene tvrde da su tetovaže nekad bile znak ženstvenosti i privlačnosti. Tetovirali su im čak i očne kapke. Tetoviranje lica zabranjeno je 1960. godine, a dolaskom kršćanskih misionara ljudi su se sve manje odlučivali na tetoviranje. Gotovo 90 posto China su kršćani, ali zadržali su i tradicionalna vjerovanja. Bave se uglavnom poljoprivredom, a najviše uzgajaju slatki krumpir.
Istetovirana lica
Turisti koji posjete Mijanmar obavezno posjete pleme Chin kako bi se slikali sa ženama čija su lica prekrivena tetovažama. To je ženama i djevojkama bila idealna prilika za zaradu.
Danas Chin djevojke više ne žele imati tetovaže na bilo kojem dijelu tijela. No vrijedne žene zarađivale su i tkanjem zbog svojih izrazitih tkalačkih vještina, dok su se muškarci bavili trgovinom.