Utrka se kroz pustinju vozi od Europe do Afrike. Samo je jednom pobijedila žena
Utrka Pariz-Dakar najopasnija je na svijetu
Zaljubljenici u motocikle, automobile i kamione sigurno već znaju za ovu najpoznatiju utrku na svijetu. Reli Pariz-Dakar prvi put je odvožen 1978. godine i od tada se vozi svake godine. Iako se zove Pariz-Dakar, zapravo je samo Dakar (glavni grad afričke države Senegal) stalan. Polazište se izmjenjuje među europskim gradovima. Dugo je polazište bilo iz Pariza, a od 1995. godine mijenjale su se rute - sve osim cilja. Kako se većina utrke vozi po teškom terenu, kroz pustinju, uspjeh je ne samo pobijediti, nego i doći do cilja.
Pobjednici uza sebe imaju dobru ekipu i jako bogate sponzore. To je najteža svjetska utrka. A kako je nastala?
Vozač Thierry Sabine jednom se na motociklu izgubio u Libijskoj pustinji. Nakon povratka u Francusku želja mu je bila da sa što više ljudi podijeli svoje iskustvo. Tako je pod motom ''Izazov za one koji krenu, san za one koji odustanu'' nastao ovaj reli. U prvoj utrci s trga Trocadero u Parizu krenulo je 80 automobila, 90 motocikala i 12 kamiona. Od njih 182, samo 74 su završila utrku. Jedina žena koja je pobijedila na reliju bila je Njemica Jutta Kleinschmidt 2001. godine.
Najopasnija utrka stajala je života 24 ljudi
Najviše negativnih komentara i kritika na račun ove utrke, koja se vozi već 36 godina, je zastrašujući broj smrtnih slučajeva. Poginulo je 60 ljudi, od čega 27 natjecatelja - vozača i mehaničara. Ostali su bili žrtve neopreza - djeca, prolaznici, policajci, gledatelji...
Reli se zbog sigurnosti nije vozio samo 2008. godine zbog terorističkih prijetnji.