Sove uglavnom love noću. Pažljivo vrebaju svoj plijen, a kada ga ugledaju gotovo nečujno se spuste i napadnu
Sove vide jako daleko, ali ne vide ništa što im je jako blizu
Sove su porodica su ptica iz reda sovovki. Šumske sove uglavnom obitavaju na području srednje Europe u bjelogoričnim i miješanim šumama, no sove možemo vidjeti i u parkovima, vrtovima, starim grobljima te u blizini područja na kojima živi čovjek.
Sove uglavnom love noću. Pažljivo vrebaju svoj plijen, a kada ga ugledaju gotovo nečujno se spuste i napadnu. Perje im je vrlo mekano, a posebno je prilagođeno ono na krilima. Sve to pomaže da sovin let bude potpuno nečujan te je zato vrlo vješt lovac. Tako dobro čuje da plijenov položaj može odrediti sluhom, tako da može loviti i u potpunom mraku.
Sove se pare u proljeće, a parovi ostaju zajedno cijeli život. Udvaranje mužjaka započinje u veljači glasnim lupanjem kljunom i tihim lepetanjem krilima. Prikladna mjesta za gniježđene ženka bira u dupljama starih stabla ili praznim gnijezdima. Ženka snese 2-5 jaja te sama sjedi na njima dok joj mužjak samo donosi hranu. Ptići nakon izleganja u gnijezdu ostaju pet tjedana i onda počinju polijetati. Kad postanu samostalni majka ih tjera iz gnijezda i moraju potražiti vlastito područje.
Sove su prepoznatljive po krupnim, izbuljenim i očima koje im omogućavaju da dobro procjene udaljenost i brzinu svog plijena. Od čovjeka vide bolje stotinu puta. Oči sova su nepokretne, kao kod većine ptica te moraju okretati glavu da bi preusmjerile pogled. Glavu mogu okrenuti i do 180 stupnjeva dok se za neke sove tvrdi da mogu i do 270 stupnjeva
Sove mogu vidjetii na jako velikim udaljenostima, posebno noću. Iapk, ne mogu vidjeti ništa što je bliže od desetak centimetara.