Poznata i kao korida, ova igra čovjeka i bika jedan je od glavnih nacionalnih simbola Španjolske i Latinske Amerike. Rijetko koji turist u Španjolskoj ne posjeti koridu
Opasna korida: Tradicija ili okrutnost?
Borbe s bikovima se stoljećima održavaju u Španjolskoj, a od tamo su se proširile i u Portugal, južnu Francusku i neke latinoameričke države. Poznata i kao korida, ova igra čovjeka i bika jedan je od glavnih nacionalnih simbola Španjolske i Latinske Amerike.
Rijetko koji turist u Španjolskoj ne posjeti koridu, koja se tradicionalno odigrava svake nedjelje poslijepodne. Najstarija je arena La Maestranzi u Sevilli. Najveća arena na svijetu je ona u Ciudad de Mexicu i u nju stane 50.000 gledatelja.
Posebni crni bikovi za borbu uzgajaju se na velikim farmama. Prije nego što uđe u arenu, bik je 24 sata zatvoren u mraku. Iako je ova životinja daltonist i ne razlikuje boje, kad naglo izađe na svjetlo, crvena boja ga izluđuje. Zato čovjek koji se bori s njime, a zove se toreador, maše biku ispred glave crvenim plaštom koji se naziva manta. Prije no što je pikador izludio bika zabadajući mu ukrašen bodež u leđa i vrat, razdraženoj životinji približava se toreador. Elegantnim pokretima tijela maše crvenim (ponekad i ružičasto - žutim) plaštom i izbjegava bikove rogove. Kad mu se skroz približi, jednim udarcem u srce treba ubiti bika. Time toreador postaje matador.
Iskusni matador to učini od prve i publika ga bodri i plješće, a onaj lošiji zabada udarce puno puta, dok bik slabi i krvari. Matadori su nekoć bili jako popularni, kao danas nogometaši. Korida je inspirirala mnoge slikare i pisce.
Često su spretni, lukavi i hrabri toreadori završavali tragično - na bikovim rogovima. U 18. st. je kralj Filip V zabranio borbu s bikovima, no zabrana nije dugo trajala.