Sviranje alpskog roga i nije jednostavno kako se čini. Nema nikakvih rupica, tipki ni ventila za pritiskanje pa je pravo umijeće znati koliko jako kako treba puhati u rog
Neobično glazbalo dvostruko je veće od svog svirača
U švicarskim Alpama seljani već stotinama godina komuniciraju pomoću neobičnog glazbala — alpskog roga. Neki alpski rogovi dvostruko su veći od ljudi koji ih sviraju, no to se glazbalo lako može nositi u ruci. Neki se alpski rogovi čak mogu rastaviti! Snažan zvuk može se čuti daleko alpskim livadama i pašnjacima, a neki kažu kako njegov zvuk odjekuje i do 10 kilometara daleko.
Obično se izrađuje od drva alpske smreke, koja je prirodno zakrivljena pri dnu debla.
Pastiri koji su čuvali stoku na planinskim pašnjacima stoljećima su zvukom roga javljali obiteljima u dolini da su dobro. No alpski rog su prvenstveno koristili za to da dozovu krave na mužnju. Švicarski uzgajivači krava od davnina smatraju da ugodan zvuk alpskog roga umiruje krave, što im omogućuje da ih lakše pomuzu.
Sviranje alpskog roga i nije tako jednostavno kako se čini. Naime, nema nikakvih rupica, tipki ni ventila za pritiskanje pa je pravo umijeće znati koliko jako treba puhati u rog da bi se dobio željeni ton.
Alpski rog može proizvesti 12 prirodnih tonova. Na njemu se ne mogu odsvirati baš sve melodije, ali postoje skladbe napisane posebno za njega. U rukama iskuskog glazbenika puhanje u rog može zvučati uistinu prekrasno.