U prošlosti nisu svi imali satove na ruci, pa su vrijeme uglavnom pratili na divovskim satovima postavljenima na visokom i prometnom, no svima vidljivome mjestu
Najslavniji satovi na svijetu: Od Japana do Kanade i Praga
Bilo da je riječ o sunčanim, astronomskim, satovima smještenima u visokim kulama ili o digitalnim - satovi su nezaobilazni aspekt gotovo svakoga grada. Tijekom stoljeća ljudi su ih “gradili” u svim dijelovima svijeta. U prošlosti nisu svi imali satove na ruci, pa su vrijeme uglavnom pratili na tim divovskim satovima postavljenima na visokom i prometnom, no svima vidljivome mjestu, primjerice na glavnom gradskom trgu ili tržnici.
Danas, kad svi imaju mobitele i prema njima se ravnaju, satovi na trgovima više nisu toliko bitni, ali su i dalje ukras grada. Osim primarne funkcije da građanima pokazuju koliko je sati, mnogo impresivnih satova sad ljepotom privlači svjetske turiste. Neki od njih postali su i zaštitni znakovi gradova, poput Big Bena u Londonu. Tornjevi sa satom građeni su najčešće s četiri lica, koja gledaju na razne strane svijeta - često su samostojeći ili dio crkve ili neke druge građevine. Tako je Big Ben, primjerice, smješten na sjevernoj strani Westminsterske kraljevske palače. Valja znati i da je najstariji sat na svijetu astronomski praški sat sagrađen 1410.
Astronomski sat u Pragu pokazuje poziciju sunca i mjeseca te vladajući horoskopski znak. Svaki sat ima svojeg drvenog apostola.
Najpoznatiji sat na svijetu je londonski Big Ben. U sebi ima i zvonik. Visok je 96 metara.
Digitalni sat Cosmo u japanskoj Yokohami stoji na vrtuljku visokom 112 metara od 1989. godine.
Cvjetni sat u Niagara parku u Kanadi sastavljen je od oko 20.000 sadnica cvijeća, koje dva puta na godinu redizajniraju. Izrađen je 1950. godine.