Pije se i u vrućim tropskim i suptropskim područjima jer se tako ublažava prekomjerno znojenje, a poznat je i kao prevencija od zaraza
Čaj - može se piti vrući ili kao sok - rashlađen ledom
Pravi čajevi zapravo su zeleni i crni čaj nastali sušenjem listića biljke koju botaničari nazivaju Camellia sinensis. Nama je taj vrući napitak poznatiji kao “domaći čaj” koji se pravi od sušenog bilja ili voća (primjerice čaj od kamilice ili naranče).
Može se piti ujutro ili popodne, ljeti ili zimi. Ugodan je i osvježavajući. Kod nas je još uvijek uvriježeno mišljenje da čaj treba piti kada se želimo ugrijati, najčešće kad je vani hladno ili kad smo bolesni i prehlađeni. Fenomen pijenja velikih količina prokuhane vruće vode s biljem poznat je u cijelom svijetu, od Kine i Indije preko Rusije i Južne Amerike. Pije se i u vrućim tropskim i suptropskim područjima jer se tako ublažava prekomjerno znojenje, a poznat je i kao prevencija od zaraza. Zato je pijenje čaja tijekom ljetnih dana djelotvorno i korisno.
Englezi su najpoznatiji po ritualnom ispijanju čaja uz kolačiće i često ga piju umjesto kave, u svako doba godine. Čaj je vrlo lako i skuhati. Proključalom vodom iz čajnika prelije se filtar vrećica ili jedna do dvije žličice sušenog bilja, koja odstoji pet ili više minuta. Za potpuni užitak u čaj se mogu dodati kapi limuna, med ili čak nekoliko kapi mlijeka.
Biljnih čajeva ima oko 400.000 vrsta. U Hrvatskoj je poznato 140. Od grma zelenog čaja, ovisno o fermentaciji, proizvodi se bijeli, zeleni, crni i žuti čaj.
Čaj organizmu osigurava sve potrebne mikroelemente, količinu vode, i to prokuhane (mekane), koja lakše prodire u organizam i čisti ga. Liječi i od mnogih tegoba ili ih ublažava. No, može se piti i rashlađen ledom. Tako dobijemo zdravi sok za vrijeme vrućina.