Džibuti, malena država na samom ulazu u Sueski kanal i susjed Jemenu. Mjesto gdje stalnu vojnu bazu imaju jedne od najvećih svjetskih sila
Gdje se nalazi Džibuti i kako bi ju Amerika mogla iskoristiti u napadima s Jemenom?
Džibuti, malena afrička država smještena na tjesnacu Bab el-Mandeb te služi kao ulaz u Sueski kanal, jednu od najprometnijih pomorskih ruta na svijetu. Prvi susjed joj je Jemen gdje se trenutno događaju napadi, a kako piše BBC, luka Džibutija je krvotok gospodarstva i najveći izvor prihoda i zaposlenja u zemlji.
Blizina Džibutija nemirnim područjima u Africi i na Bliskom istoku i njegova relativna stabilnost učinili su ga cijenjenim mjestom za strane vojne baze i osigurali stalan protok strane pomoći. Tako tamo stalnu vojnu bazu imaju jedne od najvećih svjetskih sila: Sjedinjene Američke Države, Kina, Japan, Španjolska, Francuska, Italija i Njemačka.
Saudijska Arabija trebala bi biti posljednja država koja će izgraditi vojnu bazu u Džibutiju, izvijestila je afrička televizija CGTN.
Džibuti služi kao glavna vrata za trgovinu za svog divovskog susjeda, Etiopiju bez izlaza na more. Trenutni predsjednik države je Ismail Omar Guelleh koji je na vlast došao na izborima 1999., te bio reizabran 2005., 2011., 2016. i 2021. godine.
Njenom susjedu, Jemenu, trenutno se događaju napadi.Svjedok napada na jemensku Hodeidu uhvatio je na snimci velik oblak dima koji je nastao nakon udara snaga Velike Britanije i SAD-a. Napadi na više lokacija u Jemenu bili su usmjereni na vojne kapacitete Hutija i nastojali su izbjeći kolateralnu štetu, a akcije Hutija predstavljaju prijetnju Sjedinjenim Državama i cijelom svijetu.
Čelnici Hutija su nakon napada izjavili da to neće spriječiti njihove napade na brodove povezane s Izraelom u Crvenom moru. Pobunjeni Hutiji često organiziraju vojne parade gdje pokazuju raznoliku opremu, većinom iranske ili sovjetske proizvodnje. Hutiji često pokazuju peteroredni natpis koji u prijevodu znači: 'Bog je najveći, smrt Americi, smrt Izraelu, prokleti bili Židovi, islam će pobijediti'
Huti je inače krajem prošle godine počela gađati međunarodne brodove u Crvenom moru kako bi iskazali podršku Hamasu, palestinskoj islamističkoj skupini. Napadi su poremetili međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije.
Stručnjak za međunarodne odnose Denis Avdagić rekao je kako je riječ o širenju bliskoistočne krize s jasnom željom da se dodatno naruši regionalni i globalni mir te razvlačenju snaga zapadnih država i njihovog fokusa, logistike u trenutku dugotrajne ruske agresije na Ukrajinu.
- U svakom slučaju tragedija u Gazi je nesporna, ali napadi na trgovačke bodove koji prometuju Crvenim morem nema apsolutno nikakve veze s tim, i to svakom treba biti jasno. Svaki uzvrat prema ovoj vrsti terorizma je potpuno opravdan. Ova situacija je samo površno vezana uz Gazu, a zapravo je povezana uz sponzora Iran, koji želi da se situacija komplicira. Posve je jasno da je veliki partner Irana Rusija, a oni u ovoj situaciju imaju velike interese i po mogućnosti bi htjeli da se SAD u svakom mogućem pogledu troši resurse, fokus, logistiku prema Jemenu - kazao je Avdagić.
Dok Huti najavljuju odmazdu zbog napada stručnjak za međunarodne odnose napominje kako se oni ne mogu nositi sa međunarodnom koalicijom ni SAD-om.