NASA je odradila deveti let malim helikopterom, koji je prva ljudska letjelica koja je poletjela na nekom drugom planetu. Ovim letom oborila je vlastite rekorde
FOTO: Pogledajte nove fotke s Marsa, vidi se i plavo nebo?!
NASA je poslala mali mali helikopter Ingenuity na Mars kako bi testirala ako letjelica tamo uopće može poletjeti, a ona svakim letom ruši vlastite rekorde.
Letjelica je u svom zadnjem 9. letu oborila rekord u duljini i brzini leta na Marsu, ali je i fotografirala sam planet. Fotografije u boji koje prikazuju neobičan okoliš i planine Marsa.
Tako je Ingenuity preletio 625 metara u 2 minute i 46 sekund, letio iznad erodiranog kratera te se spustio na područje koje se naziva Séítah.
NASA je objasnila kako je taj pothvat za mali helikopter bio zapravo jako kompliciran.
- Kad ljudi gledaju oko sebe, veoma brzo shvaćaju što točno gledaju. Vidimo kamen i pukotine, sjene i teksture, različite uspone i padove terena. No Ingenuity nema ljudsku percepciju i razumijevanje onoga što vidi. On svijet vidi u obliku individualnih, anonimnih značajki - gotovo kao točke koje se s vremenom kreću - i pokušava interpretirati kretanje tih točaka, objasnili su iz NASA-e. Ingenuityju su olakšali kretanje tako da su osmislili navigacijski algoritam koji mu je rekao da su sve točke koje vidi na ravnoj površini.
- To je oslobodilo algoritam izračunavanja razlike u visini terena i omogućilo mu da se koncentrira na interpretaciju kretanja tih značajki u odnosu na kretanje samog helikoptera. No komplikacije se pojavljuju kad pokušavamo letjeti iznad terena koji zapravo i nije ravan, dodaju iz NASA-e.
Inženjeri u NASA-i izradili su komplicirane računalne simulacije koje su predviđale što bi se moglo dogoditi ako promijene neku naredbu helikopteru, kako bi pomogli Ingenuityju da preleti neravan teren.
- Za let 9, ključna je bila adaptacija plana leta kroz smanjenje brzine na ključnim mjestima spuštanja u sam krater. Iako je to produljilo vrijeme leta, pomoglo je da uklonimo greške koje su mogle dovesti do grešaka u pozicioniranju helikoptera. Također smo prilagodili neke detaljne parametre navigacijskog algoritma koje dosad nismo dirali, objasnili su iz NASA-e.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...