Razdoblje nevježbanja može deaktivirati vitalni protein u tijelu, Piezo1, koji djeluje na senzor protoka krvi. Održavanje ovog proteina aktivnim presudno je za tjelesnu izvedbu i zdravlje
Evo zašto je povratak vježbanju tako težak nakon veće pauze
Novo istraživanje Sveučilišta u Leedsu pronašlo je odgovor na pitanje zašto su utezi teži ili trčanje izazovnije nakon povratka vježbanju. Radi se o proteinu Piezo1.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Studija je otkrila da razdoblje nevježbanja može deaktivirati taj vitalni protein u tijelu, koji djeluje na senzor protoka krvi. Deaktivacija smanjuje gustoću kapilara koje nose krv u mišiće, što dovodi do ograničenog protoka krvi i otežava vježbanje.
Ovi testovi se provedeni na miševima, ali isti se vitalni protein nalazi i kod ljudi, što znači da bi isti rezultati mogli biti primjenjivi.
U eksperimentu, znanstvenici su uspoređivali dvije skupine miševa – kontrolnu skupinu i skupinu čija je razina ovog proteina bila neaktivna 10 tjedana.
Skupina s ograničenim protokom krvi pokazala je 'vidljivo smanjenje razine aktivnosti'. Iako su dvije skupine vježbale isto vrijeme i pokazivale isti interes za aktivnosti, skupina sa smanjenom razinom senzora protoka krvi imala je lošije rezultate.
Deaktivacija proteina dovela je do ograničenog protoka krvi i smanjene sposobnosti za to.
- Naša studija naglašava ključnu vezu između tjelesne aktivnosti i tjelesne izvedbe s vitalnim proteinom Piezo1. Održavanje ovog proteina aktivnim presudno je za tjelesnu izvedbu i zdravlje - rekla je autorica istraživanja Fiona Bartoli za Metro.