U sklopu sastanka na vrhu najviše će riječi biti o regionalnoj suradnji i zajedničkom regionalnom tržištu te o zelenoj agendi za zapadni Balkan.
Deseta godišnjica Berlinskog procesa za zapadni Balkan
U ponedjeljak se u Berlinu održava 10. jubilarni Samit Berlinskog procesa zemalja zapadnog Balkana, na kojem će sudjelovati i hrvatski premijer Andrej Plenković, a glavna tema razgovora biti će daljnje produbljivanje regionalne suradnje.
Na samitu osim predsjednika država i vlada šest zemalja zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija) sudjeluju i članice Europske unije uključene u proces, a među njima je od samog početka i Hrvatska.
U sklopu sastanka na vrhu najviše će riječi biti o regionalnoj suradnji i zajedničkom regionalnom tržištu te o zelenoj agendi za zapadni Balkan.
Predviđeno je i potpisivanje zajedničke izjave o novom akcijskom planu za zajedničko regionalno tržište te sporazum o slobodnijem pristupu visokoškolskim ustanovama unutar regije.
Rezultate samita će na zajedničkoj konferenciji za tisak predstaviti njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, koja također u ime EU-a sudjeluje na sastanku.
Predsjednik hrvatske vlade će prije samita obići pogone Siemensa u Berlinu, a popodne će održati predavanje u Zakladi Bertelsmann na temu „Izazovi i prilike za Europsku uniju“.
Berlinski proces je 2014. pokrenula njemačka kancelarka Angela Merkel, a glavni cilj formata je od samog početka bilo približavanje zemalja regije Europskoj uniji kako bi se ispunilo obećanje iz 2003., na samitu EU-a u Solunu, kada je zemljama obećano članstvu u Europskoj uniji.
Posljednjih godina Berlinski proces je dobio na važnosti zbog sve jačeg utjecaja stranih sila poput Rusije, Kine i Turske u regiji, čemu EU želi stati na put.
Među najveće uspjehe Berlinskog procesa spada potpisivanje sporazuma o regionalnoj gospodarskoj suradnji, ukidanju viza te o međusobnom priznavanju diploma.