Posljednji u nizu onih koje je ugrizao poskok je sedmogodišnji dječak čije stanje je stabilno. Iz bolnice apeliraju na žrtve ove zmije otrovnice da ostanu mirni i da što žurnije potraže pomoć. Protuotrova ima dovoljno
Bolnica nakon što je poskok ugrizao dječaka kod Splita: 'Ove godine imamo već 6 slučajeva'
Dječak (7) kojega je poskok ugrizao za ruku u Segetu pokraj Trogira stabilno je te je hospitaliziran u splitskoj bolnici gdje se, kako nam navode, liječi pravilima struke. Ovaj slučaj već je šesti ugriz poskoka čime je već oboren ukupan lanjski broj. Naime, kako nam kažu u KBC-u Split, u 2023. godini hospitalizirane su četiri osobe zbog ugriza zmija otrovnica, a u 2024. godini bilježi se blagi porast takvih slučajeva.
- Klinika za infektologiju KBC-a Split u Hrvatskoj ima najviše iskustva u liječenju otrovanja nakon zmijskih ugriza te imamo dobru suradnju sa Županijskim zavodom za hitnu medicinu po pitanju žurnog transporta tih bolesnika u splitsku bolnicu. Također, imamo dovoljnu količinu zmijskog protuotrova. Riječ je o antiviperinom serumu životinjskog podrijetla koji sadrži antitoksična protutijela koja neutraliziraju zmijski otrov. Primjene lijek ovisi o više faktora, kliničkoj slici, o količini otrova koja je dospjela u tijelo, o blizini velikih krvnih žila mjestu ugriza i drugim faktorima. Ukoliko se radi o pacijentu sa srednje teškim i teškim oblicima trovanja cilj je serum primijeniti što ranije, a svakako unutar nekoliko prvih sati od ugriza. Primjena antitoksina nije indicirana kod takozvanih “suhih” ugriza bez kliničkih znakova intoksikacije – objašnjavaju nam u splitskoj bolnici.
Navode i kako dosadašnja iskustva govore da ugrizi najčešće budu na rukama ili nogama, a uglavnom se događaju u prirodi.
- Savjetujemo da osobe u prirodu ne idu same ili da uvijek uz sebe imaju mobitel kako bi, ukoliko dođe do ugriza, mogli odmah pozvati pomoć. Važno je da osoba ostane mirna, miruje ili se kreće polako te što žurnije potraži liječničku pomoć – apeliraju liječnici.