Aleksa Bjeliš vozio je po parkiralištu na Šalati brzinom od 10 do15 km na sat tražeći parking. U jednom trenutku autom je prešao pješakinji Martini F. preko stopala i teško je ozlijedio.
Bivšeg rektora Bjeliša oslobodili krivnje za prometnu nesreću u kojoj je ozlijeđena pješakinja
Nije sporno da se dogodila prometna nesreća i da je optuženi ozlijedio pješakinju no nema dokaza da je isključivo njegovom krivnjom došlo do prometne nesreće. Naime, vještaci su ostavili mogućnost da je ozlijeđena u jednom trenutku zakoračila ulijevo, rekao je sudac Općinskog kaznenog suda u Zagrebu Mladen Žeravica i nepravomoćno oslobodio Aleksu Bjeliša kaznene odgovornosti za prometnu nesreće s teškom ozljedom.
Bivšeg rektora zagrebačkog Sveučilišta Aleksu Bjeliša teretili su da je 10. prosinca 2015. godine oko 15.30 sati na zagrebačkoj Šalati skrivio prometnu nesreću u kojoj je pješakinji pukla peta, odnosno zadobila je tešku ozljedu.
Bjeliš, koji danas nije došao na objavu presude, obranu je iznio ovaj tjedan i rekao:
- Sam udes se dogodio na Šalati gdje je produžetak parkiranja Medicinskog fakulteta. Radi se o odvojku koji služi samo za parkiranje. Vozio sam vrlo sporo i tražio parking. Vidio sam jedno mjesto ispred i krenuo prema njemu. Vozio sam uz sam rub kolnika. Prošao sam nekoliko pješaka, a kad sam prošao Martinu F. osjetio sam bočni udar desno - kazao je Bjeliš. Odmah je stao i izašao iz vozila te našao pješakinju na podu, a oko nje su se rasuli papiri.
- Prišao je i jedan student, govorio je samo engleski. Pitali smo je treba li pomoć, već sam htio zvati Hitnu, ali ona je rekla da ju samo malo pustimo i pitala me jesam li joj trubio. U tom trenutku došla je prof. Čikeš, liječnica s kojom sam i imao dogovor, pogledala ju i rekla da je najbolje da je vozim na Rebro. Smjestili smo je u auto, pokupili papire, a ona je u autu pričala na telefon s nekim od obitelji. Rekla je da je imala slušalice i da nije čula auto. Na Rebru je došao i njezin suprug te smo razmijenili brojeve. Prvih dana smo se čuli, a onda je on prekinuo kontakt - tvrdi Bjeliš.
Gotovo dvadeset dana kasnije, 28. prosinca 2015. pozvali su ga u Heinzelovu na razgovor te je inspektor pregledao njegov automobil tražeći oštećenja. Nije ih našao, što je konstatirao u dokumentaciji te sve poslikao.