Važno je upamtiti da je starenje neizbježno, ali će vaše tijelo dobro reagirati na zdrave navike kada budete imali 45, 50 ili više godina. To će pomoći u održavanju zdravlja srca i zaštiti od bolesti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Jedite hranu bogatu vlaknima
Unošenje odgovarajuće količine dijetalnih vlakana u vašu dnevnu prehranu može pomoći u smanjenju rizika od bolesti srca, dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog tlaka.
Vlakna igraju značajnu ulogu u kontroli težine i smanjuju rizik od bolesti povezanih sa starenjem. Vrijedno je pokušati uključiti više cjelovitih žitarica, mahunarki, povrća i voća u svoju dnevnu prehranu.
Hrana bogata proteinima
Za borbu protiv gubitka mišićne mase uzrokovanog starenjem važno je unositi dovoljno proteina. Učinkovito je kombinirati prehranu bogatu proteinima s tjelovježbom. To pomaže u održavanju zdravog rasta mišića tijekom starenja.
Usredotočite se na nemasne izvore kao što su perad, jaja, orašasti plodovi i grčki jogurt.
Zdrave masti
Rizik od kardiovaskularnih bolesti može se povećati između 45. i 55. godine života. Stoga je važno usredotočiti se na zdravlje srca.
Jedan od primarnih načina je uključivanje zdravih masti u vašu prehranu. To može pomoći u smanjenju rizika od ishemijske bolesti srca. Omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ribi, orašastim plodovima, avokadu i nekim uljima mogu pomoći u smanjenju rizika od hipertenzije. Preporuča se uzimanje omega-3 dodataka prehrani.
Više hrane biljnog podrijetla
Dodavanje više namirnica biljnog podrijetla u dnevni jelovnik može usporiti proces starenja.
Spojevi koji se nalaze u mnogim procesiranim namirnicama i proizvodima životinjskog podrijetla, kao što je prerađeno crveno meso (slanina, kobasice, itd.), često se povezuju sa srčanim bolestima, pretilošću, dijabetesom i hipertenzijom.
Međutim, hrana s visokim udjelom biljnih sastojaka može pomoći u produljenju dugovječnosti. Također je dokazano da biljna prehrana može igrati ulogu u usporavanju starenja kože.