Cilj 'inteligentne' francuske dijete je postizanje stanja neopterećenog uživanja u najdražim zalogajima bez uskraćivanja, no samo uz pametnu kontrolu porcija
16 pravila velike francuske dijete uz koju se skida 15 kg
Zavodljive i vitke Francuskinje, čija životna filozofija joie de vivre (užitak življenja) oboružava svijet, jedu glavom, a ne želucem. Tako barem u knjizi “Zašto se Francuskinje ne debljaju: tajna uživanja u jelu”, tvrdi jedna od njih - Mireille Guiliano. Osmislila je sveobuhvatan pristup življenju, tzv. dijetu Francuskinja, koja nudi razne strategije načina života ženama koje žele smršavjeti do 15 kilograma. Konačan cilj plana od četiriju faza je postizanje svojevrsnoga “francuskoga mentalnog zena”, tj. doživotno stanje neopterećenog uživanja u slasnim zalogajima, dok god oni ostanu samo zalogaji.
Drugim riječima, nema uskraćivanja - dopuštena je i omiljena hrana, no ako se jede u malim obrocima. Prema tom “inteligentnom” pristupu jelu, koji uključuje kontroliranje porcija kako bi se sporo i dugoročno promijenio izgled, zagovara se stav “umjesto zamjenske hrane radije umjereno jedite ono što želite. Prva faza - trotjedna inventura obroka, osvješćuje. Bitno je spoznati i vrednovati navike te prepoznati koje se namirnice previše jedu. Nakon što se osvijeste želje, ciljevi, pogreške i pretjerivanja, prelazi se na drugu fazu, tzv. preslagivanje.
Može trajati od mjesec dana do tri mjeseca, a uključuje postupno mijenjanje načina prehrane s usmjerenjem na kvalitetu, a ne na količinu pojedene hrane. U toj fazi važno je jesti raznoliko, ali zdravije, te razviti dobre navike poput redovitog objedovanja, pijenja vode i opuštenog jedenja. U trećoj fazi stabilizacije dopuštena je sva hrana, no u odgovarajućim količinama. U završnoj, četvrtoj fazi postignuta je željena težina, a prehrambene navike prilagođene su ukusu i potrebama ljudi.
Riječ stručnjaka:
Sandra Marić Bulat, dipl. nutricionist
Prednosti te prehrane su izbalansirani i raznovrsni sastojci u glavnim obrocima kako bi se osigurao unos svih osnovnih hranjivih tvari. Češći i manji obroci održavaju razinu šećera i ubrzavaju metabolizam te tako omogućuju pravilno iskorištavanje energije tijekom dana. Kako je mjera osnovni problem debljanja, u toj dijeti vrlo je bitno kontrolirati količinski unos. Stoga se jede polako i u opuštenoj atmosferi.
Osim natrpavanjem hranom, popunjenost želuca, koja signalizira mozgu da je organizam sit, možete postići i ograničenim unosom hrane ili povremenim unosom namirnica bogatih topljivim vlaknima. Dobra probava je nužna želimo li osigurati pravilnu apsorpciju hranjivih tvari putem crijeva. Stoga se, osobito tijekom mršavljenja, pazi i na unos probiotika.
Temeljne preporuke dijete:
1) Izbjegavajte krajnosti gladovanja i pretrpavanja hranom.
2) Nemojte se opterećivati jelom i dijetom.
3) Ne preskačite obroke i ne uskraćujte si hranu.
4) Jedite orahe kao užinu ili ih pospite po hrani.
5) Na dan jedite tri obroka koji sadrže ugljikohidrate, bjelančevine i masti.
6) Redovite obroke ne mijenjajte pićima popu frapea.
7) Jedite jogurte s aktivnim kulturama.
8) Jedite tako da se ne pretrpavate i nemate osjećaj krivnje.
9) Uživajte u kruhu visoke kakvoće i umjerenim količinama čokolade.
10) Uživajte u svježoj hrani te ukusnom voću i povrću.
11) Uživajte u raznim začinima od sušenog i svježeg bilja.
12) Usredotočite se na male porcije hrane visoke kakvoće.
13) Prekršite li dijetu, vratite se režimu prehrane.
14) Tjelesnu aktivnost uvrstite kao sastavni dio dana.
15) Uživajte u obrocima, opustite se i pronađite vremena za jelo.
16) Jedite sa zadovoljstvom i birajte “dobre” umjesto “loših” namirnica.