Obavijesti

Viral

Komentari 8

'Zvončići' govore o utrkama i opijanju, a napisao ih je - gad!

'Zvončići' govore o utrkama i opijanju, a napisao ih je - gad!
1

Jedna od danas najomiljenijih božićnih pjesama zapravo je inspirirana utrkama na saonicama, a napisana je s namjerom da ju se pjeva uz ogromne količine alkohola

'Zvončići' iliti 'Jingle bells' u originalu jedna je od najpopularnijih pjesama u povijesti. Napisana je 1850. godine u gradu Medfordu,  u gostionici u koju je često zalazio njen autor James Pierpont

U to su vrijeme u Medfordu vrlo popularne bile utrke saonicama koje su vukli konji. Kao što nalaže logika, ljudi su se u njih najčešće upuštali nakon nekoliko čašica i upravo je to bila, tvrde stručnjaci, glavna inspiracija Pierpontu kod pisanja 'Jingle Bellsa'. 

Osim što je to navedeno na memorijalnoj ploči postavljenoj na mjestu nekadašnje gostionice, to tvrdi i Kyna Hamill, profesorica književnosti na Bostonskom sveučilištu te predsjednica Bostonskog povijesnog društva, piše CBCNews

- Pierpoint je bio pravi gad. Stalno je odlazio. Pokušavao se obogatiti na zlatnoj groznici pa je suprugu ostavljao samu sa svojim ocem. Kada mu je žena umrla, ubrzo je napustio svoju djecu i našao novu ženu. Nije došao čak ni na njen sprovod, tvrdi profesorica Hamill. 

James Pierpont

- Uzmemo li u obzir činjenicu da je Medford bio grad proizvodnje ruma i utrka na saonicama, 'Jingle Bells' nikad nije napisana s namjerom da bude božićna pjesma, već pjesma koja se pjeva za zabavu uz konzumaciju alkohola, objašnjava Hamill koja misli da je na pjesmu velik utjecaj imao i odnos Pierponta s vlastitim ocem. 

Pierpont je naime bio totalna suprotnost svojem ocu koji je bio vrlo ozbiljan čovjek koji se žestoko protivio alkoholu i robovlasništvu. Autora 'Zvončića' u većini je slučajeva zanimala samo zabava i ideja o tome da jednoga dana postane poput svog oca bila mu je vrlo odbojna. 

Pa kako je onda pjesma o pijančevanju koju je napisao čovjek s vrlo klimavim etičkim i moralnim vrednotama postala simbol Božića diljem svijeta?

Nakon smrti supruge Pierpont se odselio u grad Savannah u Georgiji, tamo oženio kći gradonačelnika i služio u jednoj od postrojbi Konfederacije, unije koja se zalagala za robovlasništvo. Uz sve to, na kraju je ipak krenuo stopama oca koji je bio svećenik i u jednoj crkvi počeo raditi kao župnik. 

U toj crkvi je na Dan zahvalnosti odlučio izvesti 'Jingle Bells'. S obzirom da se to jako svidjelo vjernicima, opet ju je izveo mjesec dana kasnije, na Božić. I tako su zapravo 'Zvončići' postali Božićna pjesma koja će se u narednim desetljećima proširiti cijelim svijetom. 

Koliki je njen značaj pokazuje i činjenica da se radi o prvoj pjesmi koja je sa zemlje emitirana u prostranstva svemira 1965. godine u sklopu misije 'Gemini'. 

Simpson Tavern, gostionica u kojoj su napisani 'Zvončići'

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 8
Sila je jača od zime: Pogledajte ovog vozača iza Edija Škovrlja usred javljanja sa snježne A1
VIRALNA SNIMKA S AUTOCESTE

Sila je jača od zime: Pogledajte ovog vozača iza Edija Škovrlja usred javljanja sa snježne A1

Pogled lijevo, pogled desno, ali ne i prema Ediju koji se javljao iznad vozača sa snijegom zametene autoceste A1. Kamera ga je uhvatila taman kad je mislio da je zašao u sigurnost iza kamiona
VIDEO Veliko otkriće! Pronašli više od 200 otisaka dinosaura: 'Tu je i mesožder Megalosaurus'
IMPRESIVNO NALAZIŠTE

VIDEO Veliko otkriće! Pronašli više od 200 otisaka dinosaura: 'Tu je i mesožder Megalosaurus'

ENGLESKA - U kamenolomu u Oxfordshireu otkriveno je najveće britansko nalazište staza dinosaura ikada. Pronađeno je oko 200 golemih otisaka stopala na vapnenačkom podu, nastalih prije 166 milijuna godina, piše BBC. Stručnjaci smatraju da su tragove ostavile dvije vrste dinosaura - dugovrati sauropod Cetiosaurus i manji Megalosaurus koji jede meso. 'Ovo je jedno od najimpresivnijih nalazišta tragova koje sam ikada vidjela, u smislu razmjera, u smislu veličine tragova', rekla je prof. Kirsty Edgar.