Postoje doista neke namirnice, pića i začini, kao i loše navike, koje ostavljaju oštećenja na caklini i promjene boje, koje se dosta teško, čak i uz pomoć stomatologa otklanjaju ili nikako.. Od začina su posebno 'agresivni' šafran borovnice, curry, kurkuma, neki čajevi..kao crni i eis tee uopće..Dalje je to i cola čaj od šipka, kava, crno vino, kamilica u ekstraktu,sok od grožđa ili višnje ..nikotin ili promjene u boji na sivo kod antibakterijskog djelovanja nekih sastojaka,chlorhexidin i cinkfluorid od crne do tamnosmeđih rubova..Neki ljudi oštete caklinu zuba nepravilnim čišćenjem, odnosno pranjem i četkanjem..Pucanje iskidanje tog glatkog sloja koji štiti zub, tj dentin, olakšava put neželjenim pigmentacijama.. kariesu i zub postaje osjetljiviji..tako da je doista poželjno, pridržavati se u članku navedenih detalja i naputaka.:)
Judita👥
23.7.2018.
Odustani
Evoeja sam to primjetila nedavno na jednoj osobi iz obitelji. Još do nedavno imala je jako lipe zube,caklinu a sada sve prozirno.. znam da konzumira dosta gazi
rana pića..ieeto štete.
Prikaži još ↓
Judita👥
23.7.2018.
Odustani
P..s boja i dalje bijela ali..prozirni zubi uff
Dk
Deaktivirani korisnik
23.7.2018.
Odustani
Pa,ako je uzrok tkzv erozija gleđi-cakline, najvjerojatnije slijedi i promjena boje.Stomatolog to može prepoznati i ranije, što je bitno za liječenje. Ustanovi
se kako dolazi do trošenja i postavi Dg erozije.Npr: trajna niska pH vrijednost u ustima (ispod 5,5), vertikalna abrazija zuba, troši caklinu osobito unutrašnje, palatinalne (nepčane) i ingualne(jezične)strane zuba.Vide se sjajne zubne plohe, a kvržice na zubima postaju manje izbočene.To se primjelavnom kod gornjih sjekutića, te na griznim plohama donjih prvih kutnjaka.Debljina cakline je kod zuba raličita.Dio oko vrata zuba je uglavnom tamniji.Tu je caklina tanja, dok je na griznim dijelovima deblja i taj dio obično bjelji.Očnjaci su istureniji i masivniji, te tamniji, a eroziju vidimo kao prozirnost.Uzrokuju je i gastrične tegobe,jer dolazi do regurgitacije želučanog sadržaja (ezofagealni refluks), a time i do nadiranja kiselog želučanog sadržaja koji može dovesti do oštečenja.Pa i kod bulemije također iz istog razloga(povraćanje)Uzrok može biti nepravilan zagriz, kronična mehanička sila uzrokovana škrgutanjem (bruksizam) zubiju,te gljikov dioksid iz gaziranih pića i postotak šećera i kiselina u istim, limunska i fosforna kiselina, citrusi i općenito kiselo ili neki lijekovi za žvakanje.Neka pića sadrže ortofosfornu kiselinu,a ona se u konc.37 % koristi za nagrizanje cakline tijekom rekonstruktivnih zahvata (izrada plombi)itd :) Demineraliziranje je proces koji se može zaustaviti, ali treba znati uzrok.:)
Prikaži još ↓
Dk
Deaktivirani korisnik
23.7.2018.
Odustani
Zato ne treba ništa jesti, nego meditirati i piti destiliranu vodu, čija je temperatura približna sobnoj temperaturi... :)))
Dk
Deaktivirani korisnik
23.7.2018.
Odustani
Pa sad, nije ni čudo da si ovo napisao..i ja,se razmahala i napisala svd živo A da se prepadneš..🙊..al eto, treba barem pridržavati nekih pravila nakon konzumir
anja navedenih namirnica i napitaka😬 ...hahaha destiliranu vodu.. 😁
Prikaži još ↓
Dk
Deaktivirani korisnik
23.7.2018.
Odustani
Kada si ti nabrojala što sve ne smijemo jesti i piti, odmah sam zaključio da je destilirana voda i piće i hrana našeg života.. :)))
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .