Obavijesti

News

Komentari 8

Zsuzsanna Ortutay vodit će Inu sljedeće tri godine: 'Stroga je, ali pravedna, istinski lider...'

Zsuzsanna Ortutay vodit će Inu sljedeće tri godine: 'Stroga je, ali pravedna, istinski lider...'

Kolege za nju kažu da je stroga, ali pravedna, dosljedna i temeljita, osoba koja zna s ljudima i koja je istinski lider

Nadzorni odbor Ine u četvrtak je dao je suglasnost za imenovanje Zsuzsanne Ortutay predsjednicom Uprave Ine za razdoblje od 1. srpnja ove godine do 30. lipnja 2026., dok će Péter Ratatics nastaviti profesionalnu karijeru kao izvršni potpredsjednik MOL Grupe za Usluge kupcima, pripćeno je iz te naftne i plinske kompanije.

Nadzorni odbor dao je i suglasnost za imenovanje Krisztiána Pulaya i Zsombora Martona članovima Uprave za isto razdoblje.

Sud odlučuje o prvoj optužnici protiv Josipe Čuline: Već se 11 okrivljenika nagodilo do sad
Sud odlučuje o prvoj optužnici protiv Josipe Čuline: Već se 11 okrivljenika nagodilo  do sad

Nakon isteka mandata predsjednika Uprave Ine 30. lipnja 2023., Péter Ratatics nastavit će svoju profesionalnu karijeru kao izvršni potpredsjednik MOL Grupe za Usluge kupcima, navodi se u priopćenju.

Zsuzsanna Ortutay bila je članica Nadzornog odbora Ine posljednje 2,5 godine, viša potpredsjednica Poslovnih rješenja MOL Grupe od 2019. te članica Uprave Slovnafta od 2020. Karijeru je započela 1998. kao voditelj odnosa s investitorima u TVK, petrokemijskoj tvrtki MOL Grupe. Voditeljica riznice TVK-a bila je 2003. godine, kada se preselila u Zagreb i do 2006. radila u Ini kao savjetnica za riznicu glavnog financijskog direktora. Od 2007. do 2009. bila je voditeljica kontrolinga maloprodaje MOL Grupe.

Sa samo 26 godina postala prva žena u svemiru: Otišla je protiv svoje volje, a postala junakinja
Sa samo 26 godina postala prva žena u svemiru: Otišla je protiv svoje volje, a postala junakinja

Od 2009. do 2010. bila je voditeljica projekta integracije i poboljšanja učinkovitosti Ine s fokusom na financijsku stabilizaciju i održivu učinkovitost. Bila je rizničarka MOL Grupe između 2013. i 2018. a između 2018. i 2019. obnašala je ulogu financijske direktorice u MOL-u Mađarska. Od 2018. do 2020. bila je članica Upravnog odbora JMSR-a, zajedničkog pothvata MOL-a s japanskom korporacijom za sintetičku gumu Japanese Synthetic Rubber. Od 2019. izvršna je direktorica MOL GBS-a, centra za financije i usluge ljudskih resursa MOL Grupe, organizacije od 500+ zaposlenika, koja pokriva aktivnosti 100+ kompanija MOL Grupe u osam zemalja, stoji u priopćenju.

Nakon akvizicije poljske maloprodajne mreže goriva, Ortutay je 2022. postala članica Nadzornog odbora MOL-a Poljska. Diplomirala je na Sveučilištu Baker u Kanzasu, magistrirala ekonomiju na Sveučilištu u Miskolcu i završila postdiplomski studij DESS (Diplôme d'études supérieures spécialisées) iz bankarstva i financija na Panthéon-Assas, na Sveučilištu u Parizu.

- Nakon dvije i pol godine u Nadzornom odboru Ine, veselim se povratku u Zagreb i preuzimanju ove odgovorne uloge. Dobro sam upoznata s poslovanjem kompanije, a moj će glavni cilj biti održati jaku i stabilnu Inu, dok istovremeno nastavljamo graditi čvrstu budućnost za sljedećih 20 i više godina - izjavila je Zsuzsanna Ortutay.

U Zagreb je stigla oprema za prepoznavanje izvora i učinaka potresa: Sigurnost je naš brend
U Zagreb je stigla oprema za prepoznavanje izvora i učinaka potresa: Sigurnost je naš brend

Kolege za nju kažu da je stroga, ali pravedna, dosljedna i temeljita, osoba koja zna s ljudima i koja je istinski lider.

Iz Ine dodaju i da je kao jednom od najpouzdanijih i najstručnijih menadžera MOL Grupe, Péteru Rataticsu povjerena uloga da unaprijedi poslovne procese u Ini nakon plinske prijevare koja je uzdrmala ne samo Inu, već i cijelu MOL Grupu.

Tijekom njegovog devetomjesečnog mandata očuvana je stabilnost svakodnevnog poslovanja i promijenjeno je kontrolno okruženje kako bi se spriječili slični događaji u budućnosti. Osim kriznog upravljanja posljedicama plinskog skandala, cjelovito se upravljalo kontinuitetom poslovanja, navode iz Ine.

U tom je razdoblju Ina, unatoč polugodišnjem zaustavljanju proizvodnje u Rafineriji nafte Rijeka zbog radova na projektu njezine modernizacije, osigurala sigurnu opskrbu tržišta bez ikakvih zastoja i poremećaja u opskrbi. Također je uspješno ispregovaran novi ugovor s izvođačem na postrojenju za obradu teških ostataka kako bi se osiguralo pravovremeno zatvaranje projekta modernizacije rafinerije.

Od znatiželje do kupnje: Evo što Hrvati najčešće pretražuju i kupuju na oglasnicima
Od znatiželje do kupnje: Evo što Hrvati najčešće pretražuju i kupuju na oglasnicima

Tijekom Rataticsevog mandata, podsjećaju, Ina je potpisala i zaključila prodaju kutinske Petrokemije. Također, usred neviđenog rasta cijene energije i inflacije, kompanija je potpisala nove kolektivne ugovore sa sindikatima za 2023.

Ratatics se kao čelnik tvrtke pobrinuo da postoji jasna vizija kako poboljšati uvjete rada zaposlenika te je proveo najveće povećanje primanja zaposlenika Ine u posljednjih 10 godina, ističe se u priopćenju.

"Inu ostavljam u sigurnim rukama. Ponosan sam na postignuća koja je Ina postigla tijekom mog mandata. Sada, devet mjeseci kasnije, sa sigurnošću mogu reći da je kompanija opet na dobrom putu. Ne samo da je upravljanje rizicima u kompaniji danas na iznimno visokoj razini, nego što je najvažnije, Inin intenzivan investicijski ciklus nastavlja se punom parom. I ima puno dobrih poslovnih prilika i moja je želja biti njezinim ambasadorom u Budimpešti”, zaključuje Péter Ratatics.

Nadzorni odbor Ine ujedno je na današnjoj sjednici izabrao Damira Mikuljana za predsjednika NO.

Party u Opatiji 2008.: Dekoltei i goli trbusi, bivši parovi, a svi su gledali i u piercing Ivane Banfić
Party u Opatiji 2008.: Dekoltei i goli trbusi, bivši parovi, a svi su gledali i u piercing Ivane Banfić

Prije sjednice Nadzornog odbora održana je i glavna skupština Ine, na kojoj je mandat članova Nadzornog odbora Damira Mikuljana, Ive Ivančića i Branimira Škurle, koji ističe 15. lipnja, produžen na idućih šest mjeseci. Zsuzsana Ortutay podnijela je ostavku na mjesto člana Nadzornog odbora, a za novog člana imenovan je Viktor Sverla, s mandatom od četiri godine, navode iz Ine.

Dioničari Ine ujedno su dali razrješnicu Nadzornom odboru Ine za 2022. godinu, kao i članovima Uprave Ine Péteru Rataticsu, Miroslavu Skalickom, Krisztiánu Pulayu, Berislavu Gaši, Zsombor Ádám Martonu, Hrvoju Šimoviću i Marinu Zovku. 

Za članove Uprave koji su opozvani ili su dali ostavku nakon izbijanja afere oko prijevare s plinom, i to Sándora Fasimona, Barbare Dorić, Nike Dalića, Darka Markotića, Józsefa Simole i Ferenca Horvátha skupština je odgodila donošenje odluke o davanju razrješnice.

Na današnjoj skupštini dioničara, među ostalim, donesena je i odluka o da se lanjska dobit od 1,84 milijarde kuna ili gotovo 244 milijuna eura rasporedi na način da se 200 milijuna eura isplati kao dividenda, 12,2 milijuna eura stavi u zakonske rezerve, a 31,6 milijuna eura stavi u zadržanu dobitk.

Dioničarima će dividenda od 20 eura po dionici biti isplaćena najkasnije do 14. srpnja, i to onima koji budu evidentirani u depozitoriju Središnjeg klirinškog depozitarnog društva kao vlasnici na dan 21. lipnja 2023. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 8
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima