Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Znate li zašto su gumbi na muškoj košulji uvijek s desne strane, a na ženskoj s lijeve?

Znate li zašto su gumbi na muškoj košulji uvijek s desne strane, a na ženskoj s lijeve?

Razlog je zapravo vrlo logičan, no povezan je s nekadašnjim načinom odijevanja, a ne onime danas. Neke stvari se ne mijenjaju, naslijedili smo ih iz davnih vremena

Razlika je očita, jedni imaju na lijevoj, drugi na desnoj strani, a ovaj smještaj gumbi ima svoju priču koja ulazi u davnu povijest. Naime, seže u viktorijansko doba, kad su žene iz visokog staleža imale pomoć pri odijevanju, ali i slojeve haljine koje su morale svakodnevno nositi.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

31.05.2023., Zagreb - Revija povijesnih kostima. Photo: Josip Regovic/PIXSELL 01:06

A kako su većina ljudi dešnjaci, gumbi na ženskoj odjeći stavljani su na suprotnu, lijevu stranu kako bi sluškinje lakše obavljale posao odijevanja gazdarice.

Ne samo da su te dame bile bogate pa su morale imati osoblje, već je o odijevanje bilo poprilično komplicirani sistem, visoko je društvo njegovalo razna pravila o izgledu.

Bilo je tu niz slojeva za odjenuti, malo tko bi to mogao solo - trebalo je na sebe staviti donje rublje, korzete, podsuknje i višeslojne haljine - koje su često sve imale gumbe.

Osnova savršenog ljetnog stila: Čista bijela majica na bretele
Osnova savršenog ljetnog stila: Čista bijela majica na bretele

Žene iz visokih slojeva imale su obavezno par sluškinja koje su se brinule o njima, neke su bile posebno zadužene za odjeću i brigu o svim tim stvarima.

businessman fastening buttons on shirt

Muškarci su se u međuvremenu uglavnom sami odijevali, što znači da su gumbi na njihovoj odjeći dizajnirani tako da ih nositelj sam zakopča.

Povjesničari kažu da bi muški gumbi na desnoj strani košulje mogli biti nasljeđe načina na koji su se dizajnirali oklopi u srednjem vijeku, piše Daily Mail.

Najljepši šeširi sezone: Ljetna klasika u tonovima bijele kave
Najljepši šeširi sezone: Ljetna klasika u tonovima bijele kave

U svojoj knjizi 'Umijeće viteštva', povjesničari Helmut Nickel, Stuart Pyhrr i Leonid Tarassuk kažu da se dizajni temelje na onima korištenim za zaštitu vitezova u ratovanju.

- Kako bi se osiguralo da vrh neprijateljskog koplja ne bi skliznuo između ploča, one su se preklapale s lijeva na desno. Zato se muške jakne kopčaju slijeva nadesno čak i do danas - zaključili su povjesničari.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0