Znanstvenici su DNK uspjeli izolirati iz kosti pronađene u Španjolskoj. Najstariji DNK pokazuje zajedničkog pretka, ali i daje novo svjetlo na kretanje naših predaka
Iz kosti stare 400.000 godina izvukli DNK, šokiralo ih otkriće
Njemački znanstvenici uspjeli su izolirati najstariji ljudski DNK iz bedrene kosti našeg pretka koji je Zemljom hodao prije 400.000 godina, piše Daily Mail. Kost je pripadala homininu ili ranom čovjeku poznatom kao Homo heidelbergensis.
Otkriće je pružilo novi komadić evolucijske slagalice. Znanstvenici su DNK uspjeli izolirati pomoću tehnike cjepkanja raspadnute drevne DNK i rekonstruirati gotovo potpuni mitohondrijski genom iz samo dva grama koštanog praha. Nalazi su objavljeni u časopisu Nature i potpuno su neočekivani jer su rani hominidi pomalo sličili neandertalcima te se očekivalo da će dijeliti prethodnika i njegov mitohondrijski DNK.
Kosti pronađene u podzemnoj pećini u Španjolskoj pokazale su da imaju zajedničkog pretka s neandertalčevom misterioznom sestrinskom skupinom iz Azije, Denisovancima, koja datira prije 700.000 godina.
Posljednji nalazi pokazuju da je Homo heidelbergensis u rodu s obje skupine.
Ovoliko stari DNK do sada se mogao rekonstruirati jedino iz leda. Ova studija je razumijevanje genetske evolucije pomaknula za još oko 200.000 godina, u vrijeme kasnog pleistocena.