Otok je do 1948. pripadao Rumunjskoj, a onda je "poklonjen" SSSR-u. Ukrajina je 2007. godine na njemu osnovala prvo naselje, a krajem veljače je postao jedna od prvih meta ruskih snaga
Zmijski otok: Mjesto je velikog strateškog značaja, spominje se u mitologiji, ime mu je misterij
Zmijski otok na zapadu Crnog mora mjesto je žestokih borbi ukrajinskih i ruskih trupa. Rusko ministarstvo je priopćilo u četvrtak da su odlučili povući svoje snage s otoka "u znak dobre volje", odnosno kako ne bi ometali napore Ujedinjenih naroda da organiziraju humanitarni koridor za izvoz pšenice iz Ukrajine.
Ukrajina je, s druge strane, priopćila kako je otjerala ruske snage napadima tijekom noći.
Nije poznato odakle otoku to ime, obzirom da zmija tamo - nema. U naselju Bile koje je osnovano 2007. godine boravi tek nekoliko desetaka ljudi, uglavnom graničara, a bilo je i znanstvenih ekspedicija. Zmijski otok ima svoje mjesto i u mitologiji - tu je, kažu, u davnini živio i jedan polubog, a prema grčkoj mitologiji, na otoku je sahranjen Ahil, javlja Deutsche Welle.
Krajem veljače je ovaj otok postao jedna od prvih meta ruskih snaga. Ruska mornarica napala je Zmijski otok, skoro u potpunosti uništila nekoliko zgrada i zarobila 13 ukrajinskih graničara. Jedan od njih je prije toga preko radio-veze poručio ruskom ratnom brodu: "J***** se!". U travnju je Ukrajina izdala poštansku marku na kojoj je scena ovjekovječena.
Iako je neugledan, otok ima veliki strateški značaj. S jedne strane u Crnom moru jedva da ima drugih otočića. S druge strane, Zmijski otok koji je od Odese udaljen dvjestotinjak kilometara, može kontrolirati morski promet oko te najveće ukrajinske luke.
Veliki strateški značaj ima još od sovjetskih vremena - tada je tamo bila vojna baza od koje su zadržali heliodrom i dvije platforme uz koje mogu pristati i veliki ratni brodovi s gazom do osam metara. Navodno su tamo ostala i skladišta municije, goriva, radari, raketni položaji, no te navode se nikada nije moglo provjeriti jer je otok desetljećima bio zabranjena zona koju je mogla koristiti samo vojska.
Otok je do 1948. pripadao Rumunjskoj, a onda je "poklonjen" SSSR-u. Bukurešt i Moskva, a zatim Bukurešt i Kijev su se često prepirali oko ovog otočića. Ukrajina je naposljetku 2007. osnovala naselje Bile, pa je otok i službeno dobio stanovnike.