Obavijesti

News

Komentari 73

Zmajlović sustav otkupa PET ambalaže nazvao nakaradnim

Zmajlović sustav otkupa PET ambalaže nazvao nakaradnim
3

Ministar je medijima predstavio projekt Natura 2000, u koji Hrvatska ulazi 1. srpnja, a riječ je o određivanju skupa područja koji se izdvajaju radi zaštite određenih vrsta

Netransparentnost i nemogućnost predviđanja što će se dogoditi sutra, a sve zbog izbora i promjene vlasti, glavna su zapreka razvoju održivog gospodarstva. Rekao je to Žarko Horvat iz tvrtke Holcim na okruglom stolu o zaštiti okoliša pod nazivom EUforija. Teško je, smatra, razgovarati o bilo čemu ako je jedini horizont koji vidimo sljedeći izbori.

- Apsolutni stav svih je "not in my backyard", vjerojatno zato što nemaju povjerenja u one koji donose odluke - rekao je Horvat.

Dodao je i kako je jedan od većih problema nedostatak odgovornosti jer da gospodarstvenici uglavnom poštuju zakone, jer u protivnom bivaju kažnjeni, dok kad jedinice lokalne samouprave ne poštuju zakone onda se ništa ne dogodi.

Konferenciju je otvorio ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović koji je sustav otkupa PET ambalaže nazvao nakaradnim jer su jedne vrste polimera unutar njega, a druge nisu.

- Staklo i PET ambalaža se prikupljaju, a komunalna poduzeća prisiljena su prikupljati sve ostalo, što nije toliko isplativo - rekao je ministar i dodao kako sve treba vratiti pod kontrolu komunalnih poduzeća kako bi se stvorilo održiv sustav, odnosno da komunalna poduzeća gubitke prebiju zaradom od stakla i PET ambalaže.

Ministar je kasnije u Vladi medijima predstavio projekt Natura 2000, u koji Hrvatska ulazi 1. srpnja ulaskom u EU, a riječ je o određivanju skupa područja koji se izdvajaju radi zaštite određenih vrsta koje na njima žive. U Hrvatskoj Natura 2000 obuhvaća 29,64 posto ukupnog teritorija, dok je u EU ta brojka 18 posto. Ramona Topić iz Državnog zavoda za zaštitu prirode rekla je kako Natura 2000 nije bauk jer da niti će ta područja biti ograđena ogradom, niti će na njima biti zabranjena svaka gradnja, a i vlasništvo će ostati u rukama dosadašnjih vlasnika.

- Nije zabranjena gradnja na tim područjima, ali svaki zahvat će morati proći proceduru da se utvrdi njegov utjecaj na okoliš - rekla je R. Topić i dodala kako ukupni troškovi za projekt u EU iznose oko šest milijardi eura godišnje, no da se korist i dobit od njega procjenjuje na 200-300 milijardi eura godišnje. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 73
Poznanica majke koja je ušla s curicom u Savu: Nije se javljala cijeli dan, onda je došla policija
STRAŠAN SLUČAJ

Poznanica majke koja je ušla s curicom u Savu: Nije se javljala cijeli dan, onda je došla policija

Žena je s djetetom ušla u hladnu Savu, a potom nazvala obitelj i policiju i kazala im što je učinila. Za djetetom tragaju već dva dana, ali i dalje bez uspjeha
Prekinuli potragu za curicom u Savi: 'Uvjeti su preteški, ništa ne možemo. Nastavljamo sutra'
MAJKA UŠLA S BEBOM U RIJEKU

Prekinuli potragu za curicom u Savi: 'Uvjeti su preteški, ništa ne možemo. Nastavljamo sutra'

Vatrogasci, HGSS, Civilna zaštita, policija, dronovi, helikopter i ronioci tražili su u srijedu poslijepodne i uvečer dijete s kojim je majka ušla u korito rijeke. Potraga se nastavlja u četvrtak ujutro
Oglasila se policija:  Majka (34) je uhićena. Sumnjaju na teško ubojstvo. Za djetetom tragaju
UŽAS U ZAGREBU

Oglasila se policija: Majka (34) je uhićena. Sumnjaju na teško ubojstvo. Za djetetom tragaju

Ženu su uhitili zbog sumnje u teško ubojstvo bliske osobe. Intenzivna potraga za djetetom u Savi i dalje traje...