Danas popodne očekuje se objava slovenskog Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja o izdavanju okolišne suglasnosti za produljenje životnog vijeka NE Krško, kažu nam sugovornici u HEP-u
Životni vijek nuklearke Krško produljuje se do kraja 2043.
Nuklearna elektrana Krško, u suvlasništvu Hrvatske elektroprivrede i slovenske GEN Energije, moći će raditi i idućih 20 godina, sve do kraja 2043. godine. Danas tijekom popodnevnih sati očekuje se službena objava Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja Republike Slovenije o izdavanju okolišne suglasnosti za produljenje životnog vijeka NE Krško, doznajemo od upućenih sugovornika u HEP-u.
Produljenje rada NE Krško na temelju ishođene okolišne suglasnosti ima stratešku važnost za energetiku Hrvatske i Slovenije s ekonomskog, energetskog i okolišnog aspekta, pogotovo u okolnostima aktualne energetske krize. Naime, NE Krško je ekonomičan niskougljični izvor električne energije za hrvatski elektroenergetski sustav, a koji s aspekta nuklearne sigurnosti zadovoljava najstrože međunarodne standarde. HEP je već više puta izjavio da podržava izgradnju Nuklearne elektrane Krško 2 i spreman je sa slovenskim partnerima razgovarati o mogućnostima i modalitetima suradnje na tom projektu. Isto je u proteklom razdoblju potvrdila i Vlada RH, tumače stručnjaci.
Uz okolišnu suglasnost, uvjet za produljenje rada NEK-a bio je i uspješan završetak modernizacije i povećanja sigurnosti elektrane, koji je ispunjen zaključenjem Programa modernizacije nuklearne sigurnosti, investicije vrijedne 370 milijuna eura. Sredstva sa modernizaciju u jednakim su iznosima osigurali suvlasnici NE Krško, Hrvatska elektroprivreda d.d. i slovenska GEN Energija, napominju iz HEP-a.
Postupak ishođenja okolišne suglasnost zahtijevao je veliki angažman stručnog osoblja NE Krško, a u izradi dokumentacije, analiza te stručnih ocjena, kao i izradi procjene utjecaja na okoliš sudjelovale su brojne znanstvene institucije iz Hrvatske i Slovenije. Za dobivanje okolišne suglasnosti provedena je i prekogranična procjena utjecaja na okoliš sa susjednim državama sukladno ESPOO konvenciji: Hrvatskoj, Italiji, Mađarskoj i Austriji, a dodatno i u Njemačkoj.
Od puštanja u rad 1983. godine, NEK je pouzdan, stabilan i siguran proizvođač električne energije bez emisija ugljičnog dioksida za elektroenergetske sustave Hrvatske i Slovenije u svim vremenskim uvjetima, 24 sata dnevno. S prosječnom godišnjom proizvodnjom od oko 5,6 TWh (5,6 milijardi kilovatsati), koja se u jednakim omjerima dijeli između Hrvatske i Slovenije, NEK godišnje pokriva oko 20 posto potreba Slovenije i oko 16 posto potreba Hrvatske za električnom energijom. U 2022. godini hrvatski dio proizvodnje iz NEK-a iznosio je 2,65 TWh, što je činilo 14,42 posto ukupno raspoložive električne energije u Hrvatskoj. U dosadašnjem radnom vijeku, nuklearka u Krškom je proizvela 199,6 TWh električne energije te će uskoro njena ukupna proizvodnja dostići impozantnih 200 TWh (200 milijardi kilovatsati).
Okolišna suglasnost postat će pravomoćna nakon 30 dana od izdavanja.