Vježbe joge u trudnoći pomoći će ojačati imunitet, potaknuti proizvodnju hormona sreće, prag tolerancije na bol, a zbog jačih mišića olakšat će i sam porod
Joga za trudnice u stilu Hilarie Baldwin: 'Ovo olakšava porod'
Joga u trudnoći ublažava bolove u leđima, poboljšava san i olakšava porod, potvrdili su stručnjaci s klinike Mayo, a s ovim se slaže i supruga Aleca Baldwina, instruktorica joge Hilaria koje je samo osam dana nakon poroda vratila svoju zavidnu liniju. Ona je tijekom cijele trudnoće vježbala jogu i vodila satove za trudnice te na kraju i izdala DVD. Vježbe je znala izvoditi i po noći, odnosno kad bi osjetila tegobe, priznaje.
Joga povećava toleranciju na bol
Tijekom trudnoće beba lagano raste što s vremenom sve više opterećuje kralježnicu i kukove. Upravo zbog toga se preporučuju vježbe za kukove, ruke i ramena jer ublažavaju bolove. Duboko disanje u kombinaciji s vježbama povećavaju razinu hormona sreće, endorfina i serotonina, a oni pak prag tolerancije na bol. Osim toga, joga djeluje i na parasimpatički živčani sustav zadužen za opuštanje što smiruje i nerođenu bebu.
Istezanje jača imunitet trudnice i smanjuje mučnine
Vježbe istezanja jačaju mišiće i potiču cirkulaciju što jača imunitet, ali pomaže i u smanjivanju otečenosti. Tijelo time postaje otpornije na bolesti i lakše podnosi trudnoću pa su samim time i mučnine rjeđe.
Jača zdjelica znači i lakši porod
Tijekom trudnoće organizam otpušta hormone koji omekšavaju zglobove i pripremaju tijelo za porod, no prije samog čina preporučuje se ojačati mišiće zdjelice. Što su mišići jači, to će porod biti lakši.
Za početnice u jogi vježbe koje ne zahtijevaju previše naprezanja
Trudnice koje prije nisu vježbale jogu, trebale bi početi s laganijim vježbama koje ne opterećuju tijelo, ali samo uz dopuštenje liječnika. Osobito trebaju pripaziti trudnice u prvom tromjesečju zato što je to razdoblje najosjetljivije. Preporučuje se držati se poza koje su ugodne, dok s pozama za ravnotežu treba biti posebno oprezan. Također, treba paziti na zglobove koji tijekom trudnoće omekšaju pa ih je lako uganuti. Stoga, vježbe istezanja treba raditi samo u skladu s mogućnostima bez forsiranja.
Alternativa jogi - plivanje, ples, lagano istezanje
U trudnoći je važna aktivnost kako za majku tako i za dijete, pa osim joge mogu isprobati plivanje, plesanje, lagano istezanje i šetnju. Vježbanje omogućuje brži povratak staroj figuri, međutim, prije vježbanja treba se posavjetovati s liječnikom kako bi se izbjegle komplikacije.
Znate li koliko kilograma smijete dobiti u trudnoći? Pročitajte na Klokanici.