Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Zbog promjene rutine bebe se ljeti teško naspavaju

Zbog promjene rutine bebe se ljeti teško naspavaju
1

Zbog vrućine i odmora roditelji često 'popuštaju’, no bebe i djeca upravo tada trebaju spavati redovitije jer mozak treba posložiti više iskustava

Zbog ležernijeg ritma na odmoru te visokih temperatura roditelji, a s njima i djeca tijekom ljeta mijenjaju navike, osobito one vezane uz spavanje. Roditelji bi usprkos godišnjem trebali odrediti vrijeme za počinak i buđenje te se brinuti da ga se djeca pridržavaju. U tome pomažu “rituali” koji će djetetu pokazati da je vrijeme za spavanje. Topla kupka najčešće izaziva ugodu te pomaže da se dijete opusti. Ako dijete nije ljubitelj vode, možete mu primjerice ispričati priču, ispjevati pjesmicu ili ga ugodno izmasirati. Ni u kojem slučaju nemojte djetetu prije spavanja davati velike količine hrane ili pića. San je djeci inimno važan jer se intenzivno mentalno i motorički razvijaju. Nužan je za normalan rad mozga jer se u snu obnavljaju veze među neuronima, a iskustva nalaze svoje mjesto u pamćenju.  A novih iskustava je najviše upravo ljeti.

>> Bebe do šest mjeseci spavaju i do 20 sati na dan, no isprekidano: isprva su to četiri sata, a potom se to razdoblje produlji na pet ili šest sati. Probudit će se ako im tijelo signalizira da nema dovoljno hrane pa će ih na dulje spavanje potaknuti hranjenje u redovitim razmacima. Ako se beba probudi, nastojte biti što tiši i nahranite je u krevetu. Nakon trećeg mjeseca bebe počinju sve više spavati noću, a sve manje danju.

>> Igranje sat vremena prije sna razbudit će dijete i otežati san. No plivanje, igranje, trčanje i druge ljetne aktivnosti tijekom dana će ih potaknuti da prije odu u krevet. Ne samo da će ih umoriti nego i ispuniti novim iskustvima. 

>> Televiziju i računalo ne ostavljajte u spavaonici jer ona je predviđena samo za spavanje. Također, malu djecu i novorođenčad treba staviti na spavanje čim izgledaju umorno, ali nisu još zaspala (izbjegavajte da vam djeca zaspu na rukama ili u prostoriji u kojoj inače ne spavaju). Djetetu možete dati i “predmet sigurnosti” za koje će se ono ubrzo vezati te će uspavljivanje biti olakšano. To može biti dekica, igračka, krpica i sl.

>> Za razliku od odraslih koji mogu naglo utonuti u san, bebe u prvim mjesecima 20-ak minuta spavaju laganim snom, potom ulaze u prijelaznu fazu, a tek onda ulaze u dubok san. Dok se dovoljno ne naspavaju, ništa ih neće probuditi.

>>U početku djetetu nije toliko bitno je li prostorija osvijetljena ili zamračena, no zasmetat će mu ako je prevruće ili prehladno. Djeca mogu odlazak na spavanje doživljavati kao odvajanje od roditelja pa će biti najsretnije ako zaspi uz glasove ili zvukove mame i tate na koje je naviknuto.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0