Istovremeno, njih oko 40 koji nisu imali 5,0 upali su u jednu od najtraženijih hrvatskih škola s dobrim rezultatima prijemnih. Na prijemnom su učenici mogli dobiti 10 bodova, prosjek je bio 5,5
Završavaju prijave u srednje škole, 40 učenika s 5,0 nakon prijemnog nije prošlo u MIOC-u
Točno u podne završile su prijave programa za srednje škole, a u ponedjeljak u podne bit će objavljene i konačne ljestvice upisa, te započeti formalni upisi u odabrane škole.
Ravnatelji zagrebačkih gimnazija u kojima se provodio prijemni ispit zadovoljni su i s provedbom i s rezultatima. Kako ističe Nikola Dmitrović, ravnatelj zagrebačke XV. gimnazije, MIOC-a, u njihovom slučaju zaista se potvrdilo da s prijemnim ispitom dobivaju šansu i učenici koji nisu prošli s 5,0. Ove godine, s mogućih deset bodova koliko se moglo dobiti, to se posebno pokazalo.
Prema podacima CARNET-a, prosječni broj bodova koji su učenici ostvarili na prijemnom bio je 5,5, što je jako dobar rezultat, kaže Dmitrović.U njegovoj školi, koju već godinama traže i upisuju najbolji od najboljih, prosječan broj bodova je bio 6,2. U Petoj gimnaziji prosjek je bio 5,06.
- Iako još čekamo konačne rezultate, u srijedu se već vidjelo da 40 učenika koji nisu imali prosjek 5,0 s bodovima na prijemnom prolaze, dok ih 40 s prosjekom 5,0 nije ostvarilo dovoljno bodova za upis. Deset učenika ostvarilo je maksimalnih 10 bodova, a njih 40 devet bodova, što je sjajno. Recimo to ovako, upisat ćemo gotovo cijeli jedan razred učenika koji bez prijemnih ne bi dobili šansu upisati MIOC. Konačne ćemo rezultate ipak vidjeti u ponedjeljak - ističe Dmitrović.
Na ovom roku čak 818 učenika stavilo je MIOC na listu traženih programa. Gimnazija upisuje njih 208, pa su se posebno pripremili za veliki broj kandidata na prijemnom. Uz to, 26 učenika upisuje školu prema pravu direktnog upisa, zbog osvojenih prvih mjesta na državnim natjecanjima iz matematike, biologije, kemije, fizike. Prema neslužbenim informacijama, od svih zagrebačkih učenika koji su ostvarili pravo na direktni upis, samo njih troje nije odabralo MIOC.
- Čak 120 učenika stavilo nas je kao 6. izbor na prijavama, činilo mi se da se radi o TikTok izazovu, upiši MIOC. Imali smo prijave učenika iz Gračaca, Donjeg Miholjca... 316 učenika nas je stavilo za prvi izbor, a 120 za drugi. Stoga smo za prijemni ispit pripremili 405 mjesta i testova. Prijemni su se polagali prema prioritetu, dakle u školama koje su učenici odabrali kao prvi ili drugi izbor, pa smo očekivali gužvu - kazao nam je Dmitrović.
I bila im je gužva, došlo je 370 učenika, uglavnom prvi izbori, no došao je i dio onih koji su školu prijavili kao treći izbor. O samome testu, koji su pripremali nastavnici matematike iz svih škola koje su provodili prijemni, a koordinirao ga je MIOC, Dmitrović kaže da je bio jako dobro izbalansiran.
- Iako je bilo bojazni da će biti pretežak jer ga mi pripremamo, i podaci iz CARNET-a su pokazali jako dobre rezultate. Prosjek od 5,5 bodova je jako dobar. Primijetili smo da je dio djece na ispitu pod stresom, ali potrudili smo se da svima bude čim ugodnije - dodaje ravnatelj koji je s kolegama u drugim gimnazijama u stalnom kontaktu.
Podsjetimo, jedinstveni prijemni ispit iz matematike pisao se u čest gimnazija. Ravnatelji kažu kako ovakav ispit savršeno funkcionira za gimnazije, te sasvim sigurno smanjuje pritisak na učenike i nastavnike u osnovnim školama. Također, ističu, šansu napokon dobivaju jako dobri učenici koji ipak nisu 5,0. Iako su se bojali da će prijemni ispiti smanjiti broj zainteresiranih učenika, kažu nam kako se to nije dogodilo, te da ih prijavljuje jednaki broj učenika kao i proteklih godina. Učenici dobivaju osjećaj da ipak mogu upisati školu koju žele temeljem svog znanja i to je jako dobro, kaže nam Dmitrović. Stoga svakako preporučuju kolegama i u drugim gradovima da uvedu prijemne.
- Kao i prošlih godina zaključujemo da maksimalne ocjene nisu u svim školama objektivne. Trenutno imamo četvero kandidata koji su imali 80 bodova iz škole, a trenutno ne ulaze u Tituš, ali sljedećih dana postoji mogućnost promjena prioriteta pa još treba pričekati s tim pitanjem - kazao je za portal srednja.hr Damir Jelenski, ravnatelj zagrebačke Gimnazije Tituša Brezovačkog. Kod njih je na prijemni došlo 263 kandidata za 104 mjesta. Troje ih je ostvarilo 9,75 bodova.
Inače, i ove godine među učenicima u cijeloj Hrvatskoj najtraženije su gimnazije općeg smjera, kao i ekonomski, te zdravstveni i ugostiteljsko-hotelijerski smjerovi. Vidi se to i na podacima iz Primorsko-goranske županije, gdje je najveći broj prijava u gimnazijskim programima imala Gimnazija Andrije Mohorovičića, a najtraženiji je program fizioterapeutskog tehničara u riječkoj Medicinskoj školi, gdje na jedno mjesto ima 11 kandidata, navodi Novi list.