Obavijesti

News

Komentari 1

'Zatajenje srca danas postaje epidemija i jako veliki problem'

'Zatajenje srca danas postaje epidemija i jako veliki problem'
4

U Klinici za kardijalnu kirurgiju KBC-a Zagreb obilježilo se 30 godina transplantacije srca, 10 godina primjene mehaničke cirkulacije kod zatajenja srca i 20 godina djelovanja Klinike za kardijalnu kirurgiju

Više od 300 transplantacija srca u proteklih 30 godina obavljeno je u Klinici za kardijalnu kirurgiju KBC-a Zagreb, a od prve transplantacije stalno se razvijaju nove metode liječenja i znanstveni rad koji je doveo do prepoznatljivosti hrvatske medicine na međunarodnoj razini, istaknuto je u srijedu na obilježavanju 30 godina transplantacije srca, 10 godina primjene mehaničke cirkulacije kod zatajenja srca i 20 godina djelovanja Klinike za kardijalnu kirurgiju.

Prvu transplantaciju srca obavio je Josip Sokolić s timom liječnika i medicinskih sestara KBC-a Zagreb 30. rujna 1988. godine.

Predstojnik Klinike Bojan Biočina podsjetio je kako je Hrvatska danas u samom svjetskom vrhu s 10 transplantacija srca na milijun stanovnika.

"Na presađivanje srca se čeka ovisno o stupnju hitnosti - hitni pacijenti čekaju nekoliko tjedana, a oni koji su stabilniji nekoliko mjeseci. Čekanje je bitno olakšano uvođenjem mehaničke cirkulacijske potpore, odnosno mogućnošću ugradnje srčane pumpe ili umjetnog srca, što omogućuje da pacijent do transplantacije bude siguran i u dobrom stanju", kazao je Biočina.

Istaknuo je kako se s primjenom mehaničke srčane potpore  u KBC-u Zagreb počelo prije 30 godina, no program je prekinut 1995. a zatim obnovljen 2008. godine.

"Radi se o umjetnoj cirkulaciji - kad srce ne može raditi samo, tada mu se uz pomoć pumpe ili mehaničkog srca omogućuje da dočeka transplantaciju, a ako ne može biti transplantiran da ostatak života živi dulje i kvalitetnije", rekao je Biočina.

Zatajenje srca postaje epidemija

Predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila Davor Miličić upozorio je da zatajenje srca danas postaje epidemija i veliki javnozdravstveni problem koji pogađa dva posto populacije, a kod starijih od 65 godina čak svakog desetog čovjeka.

Od srčanih bolesti, poput infarkta miokarda, srčanih aritmija i prirođenih bolesti srca, u Hrvatskoj godišnje umire oko 25.000 ljudi, i te su bolesti vodeći uzrok smrtnosti u Hrvatskoj.

Zatajenje srca krajnja je faza bolesti srca protiv koje danas postoji moćno oružje - transplantacija srca kao zlatni standard u liječenju teških oblika zatajenja srca i potpuno novi svijet mehaničkih srčanih crpki, kaže Miličić.

"Mi smo među zemljama poznatim u svijetu po liječenju zatajenja srca. To je jedan od glavnih brendova hrvatske medicine, posebno KBC-a Zagreb. Također, među prvima smo počeli ugrađivati srčane pumpe i mehaničke crpke", naglasio je.

Miličić je nedavno izabran za predsjednika Europskog komiteta za uznapredovalo zatajenje srca, te će govoriti na "Brano meetingu", koji se ovih dana održava u Zagrebu, a okuplja stručnjake iz cijelog svijeta koji raspravljaju o farmakološkim i tehnološkim mogućnostima liječenja zatajenja srca.

Svečanosti je bio nazočan i ministar zdravstva Milan Kujundžić, koji je ocijenio kako se radi o velikim obljetnicama hrvatske medicine, koje uključuju briljantne rezultate koje Hrvatska bilježi na tom području.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima