Tražimo i očekujemo da napokon i u Hrvatskoj zaživi javna rasprava koja bukti u EU. Kod nas je ta rasprava još uvijek samo u tragovima, rekla je Marina Škrabalo
Zastupnicima dali pismo da se očituju o tajnim sporazumima
Građanska inicijativa 'Zaustavimo TTIP', organizacije civilnog društva BRID, Zelena Akcija, GONG, sindikalne središnjice Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Nezavisni hrvatski sindikati pred Saborom su zastupnicima dijelili pismo kojem ih pozivaju da se do 1. svibnja javno očituju o transatlantskim trgovinskim i investicijskim sporazumima između EU te SAD-a (TTIP) i Kanade (CETA). Skupnu analizu odgovora zastupnika javnosti će biti predstavljena 5. svibnja ove godine.
- Sporazumi imaju dalekosežne posljedice po sve sfere života i funkcioniranja demokracije s obiju strana Atlantskog oceana. Znamo da ovi sporazumi zabrinjavaju građane, sindikate i organizacije civilnog društva, no parlamenti su ti koji će dati posljednju riječ ratifikacijom. Tražimo i očekujemo da napokon i u Hrvatskoj zaživi javna rasprava koja bukti širom Europe. Kod nas je ta javna rasprava još uvijek samo u tragovima - rekla je Marina Škrabalo (GONG).
Povodom Globalnog dana protiv tajnih sporazuma organiziraju se akcije u sedam hrvatskih gradova: Osijeku, Bjelovaru, Sisku, Zagrebu, Puli, Rijeci i Splitu. To su informativne akcije kojima upoznajemo građane s tajnim sporazumima, a također građani potpisuju peticiju protiv njih, koju je potpisalo već više od 1,6 milijuna građana Europe - rekao je Dejan Derežić iz inicijative "Zaustavimo TTIP'.
Osim toga 18. travnja organizira se prosvjedna akcija u Puli i Zagrebu.
Pojasnio je i koji je problem s navedenim sporazumima.
- Dva su kritična momenta: ASDS mehanizam kojim međunarodne korporacije dobivaju mogućnost tužiti države kad god parlamenti donose zakone koji ugrožavaju njihov profit, bilo da je riječ o minimalnim plaćama, privatizaciji zdravstva, zaustavljanju iste i slično. Drugi kritični moment je regulatorna tijela kojima će se idućih godina i desetljeća omogućiti da usklađuju propise između Europe i SAD-a, što će u principu ići na smanjivanje regulativa, od okoliša do prehrambenih standarda do radničkih prava - poručio je Derežić.