Zagrepčanin objašnjava kako je smanjio račune za plin i struju. Saznajte kako i vi to možete
U želji da više ne ovise o promjenama na tržištu električne energije, građani se odlučuju za ugradnju solarnih elektrana. Koliko je uštedio ugradnjom solara, doznajte iz iskustva Damira Ćurkovića iz zagrebačke Dubrave
Od početka studenog računi za struju hrvatskih građana bit će veći za 6,5%, a drugi val poskupljenja uslijedit će poslije Nove godine, kad će rast cijene struje dosegnuti 10%. Iako je riječ o neznatnom poskupljenju struje u odnosu na druge zemlje EU, činjenica je da će, kako prenose mediji, prosječno kućanstvo godišnje izdvajati i do 80 eura više.
Slična poskupljenja i druge promjene na tržištu električne energije koje stvaraju neizvjesnost razlog su zbog kojeg se sve više građana odlučuje za energetsku neovisnost. Naime, 2023. godina bila je rekordna kad je riječ o ugradnji solarnih fotonaponskih sustava u Europskoj uniji. Instalirano je 55,9 GW u 27 država članica, što je porast od čak 40% u odnosu na 2022.
Naš sugovornik, Damir Ćurković, također je među građanima EU koji su uvidjeli višestruke prednosti ugradnje solarnih panela te je na svoju kuću, koja uključuje tri stana, u zagrebačkoj Gornjoj Dubravi, postavio 11 panela kapaciteta 5,06 kWp.
Velika kuća, veliki troškovi
Ćurković je panele ugradio prije gotovo dvije godine, a danas kaže kako je iznimno zadovoljan polučenim rezultatima.
- Po struci sam građevinski inženjer, pa sam dobro proučio svu dokumentaciju i iskoristivost svojega krova. Primjerice, moj je krov idealno pozicioniran na strani jug/jugozapad, što znači da tu možete dobiti najveću iskoristivost solarne energije. Sunce je najjače poslije 12 sati i onda se paneli vrlo dobro pune energijom - kaže Ćurković te dodaje kako je ugradnja bila prijeko potrebna jer ima veliku obitelj, suprugu i tri kćeri, a električni uređaji rade gotovo bez prestanka.
Nakon instalacije panela kuću sam počeo grijati električnom energijom ujutro i navečer, jer je za zadržavanje topline vrlo važno da se kuća ne ohladi, budući da troši puno energije da ponovno postigne optimalnu temperaturu. Dakle, sad je jedan dio dana grijemo na struju kad je sunčano vrijeme, a drugi se dio dogrijavamo na plin, jer imamo već postojeću instalaciju. Nisam izbacio plin kao energent, samo sam skuplju energiju zamijenio jeftinijom koju proizvodimo, tako se sad ručak umjesto na plin, kuha na indukcijskoj ploči na struju - objašnjava sa smiješkom Ćurković, te dodaje kako je njegovo kućanstvo znatno povećalo potrošnju struje, u odnosu na prethodne godine, a napravilo velike uštede na plinu.
- Za ugradnju solarnih panela bila je odabrana tvrtka ENNA Next, i sve je realizirano točno onako kako smo se dogovorili. Od HEP-a nisam čekao dugo nikakve dozvole, a način ugradnje protekao je bez greške, uz sve pohvale majstorima za izvedene radove. Radnici su bili vrlo pažljivi - kaže naš sugovornik.
Osvojite besplatnu solarnu elektranu
Zbog povoljnog geografskog položaja i obilja sunčanih dana, u Hrvatskoj se povrat investicije u solarne elektrane očekuje već nakon šest do osam godina.
S obzirom na to da solarne elektrane proizvode struju i dulje od 25 godina nakon ugradnje, jasno je zašto je riječ o jednoj od najisplativijih investicija. A do kraja studenog do „solarke“ možete i besplatno. Tvrtka ENNA next organizira nagradni natječaj ‘’Život sa zvijezdom’’, zahvaljujući kojem idućih 30+ godina možete uživati u besplatnoj energiji sunca.
Najkreativnija prijava u natječaju osvaja ENNA Next kućnu solarnu elektranu, drugo mjesto osvaja 50% popusta na ENNA Next solarnu elektranu, a treće mjesto donosi 25% popusta.
Isplativa investicija
Da se u solarnu elektranu isplati ulagati, procijenio je i naš sugovornik iz Gornje Dubrave koji je za ugradnju podignuo kredit, imajući pritom na umu da će se uloženi novac za nekoliko godina vratiti i da će mu donijeti značajne uštede na računima za struju.
- Tvrtki ENNA Next isplatio sam iznos u cijelosti, s tim da je plaćanje izvršeno zadnji dan, tek kad je sve obavljeno - kaže Ćurković te naglašava svoje zadovoljstvo cjelokupnim procesom.
- S obzirom na potrošnju struje određenoga kućanstva, stručnjaci iz ENNA-e sugeriraju koliko bi panela trebalo postaviti i na kojem dijelu krova. Tako je bilo i u našem slučaju - objašnjava Ćurković te dodaje kako sada razmišlja o idućoj investiciji, odnosno, kupnji baterijskog sustava za skladištenje energije, također putem tvrtke ENNA Next. U budućnosti sve kućne alate (trimer, puhač, bušilicu, električne škare...) kupovat će na aku baterije koje se pune na solarnu energiju.
Mikroinverteri za bolju efikasnost
Ćurković je u posljednje dvije godine uvidio višestruke prednosti zamjene skupe energije, povoljnijom i čišćom, a tom se logikom nastavlja voditi i dalje. U budućnosti razmišlja o kupnji električnog automobila za gradsku vožnju, ali i o ulaganju u dodatne panele. Pritom će mu proširenje kapaciteta biti jednostavnije jer ENNA Next solarne elektrane koriste mikroinvertere, koji uz lakšu nadogradnju donose i veću učinkovitost i sigurnost.
S obzirom na to da dolazi iz područja građevinarstva, naš sugovornik kaže kako je svjestan da su krov, fasada i stolarija vrlo važni za izolaciju kuće, jer tu su najveći gubitci toplinske energije. Ćurković također navodi kako planira predati zahtjev za sufinanciranje fotonaponskih elektrana na obiteljskim kućama, a u slučaju da zahtjev prođe, trenutnu investiciju isplatit će u tri do četiri godine.
- Trenutno gledam što mi je dugoročno isplativije, a sljedeći korak je svakako akumulacija električne energije. Svim zainteresiranima preporučio bih da pri odabiru izvođača radova biraju kvalitetne i dokazane tvrtke te da time osiguraju mogućnost nadogradnje solarne elektrane - kaže naš sugovornik te upozorava kako je pritom svakako važno uzeti u obzir i poziciju krova.