Stranka desnice VMRO-DPMNE dospjela je na čelo prijevremenih parlamentarnih izbora u prosincu i mislilo se da će zemlju izvući iz politički bezizlazne situacije...
Zaev i ljevičari žele sastaviti vladu usprkos prosvjedima
Dan nakon što su prosvjednici upali u makedonski parlament, vođa socijaldemokrata Zoran Zaev, koji je i sam ozlijeđen u metežu, u petak je kazao da je uvjeren da će oformiti vladu usprkos žestokom protivljenju simpatizera VMRO-DPMNE, stranke bivšeg premijera Nikole Gruevskog.
U sukobu unutar i izvan zgrade parlamenta zbog izbora Albanca Talata Xhaferija za predsjednika parlamenta, ozlijeđeno je u četvrtak u Skoplju više od 100 ljudi.
NATO i EU su osudili nasilje koje je dodatno produbilo najgoru krizu u Makedoniji od 2001., kada je za dlaku izbjegnut građanski rat. Njemačka je za nasilje okrivila VMRO-DPMNE i kazala da bi ponavljanje situacije moglo biti pogubno za nastojanja Makedonije da uđe u EU.
"Što su prošlu noć učinili vladajuća stranka i njezini pristaše ne samo da je neprihvatljivo već je, u slučaju da se to ponovi, isto kao zatvaranje vrata Europskoj uniji", kazao je njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je kazao da se "ne smije dozvoliti da se ponovo dogodi nasilje kojem smo jučer svjedočili".
Stranka desnice VMRO-DPMNE dospjela je na čelo prijevremenih parlamentarnih izbora u prosincu i mislilo se da će zemlju izvući iz politički bezizlazne situacije. No, nije uspjela osigurati većinu od 120 zastupnika u Skupštini.
Desni predsjednik Đorge Ivanov sa svoje je strane odbio dopustiti čelniku socijaldemokrata Zoranu Zaevu da formira s albanskim strankama koalicijsku vladu koja bi raspolagala većinom u parlamentu 67 zastupnika od 120 rekavši da predložena koalicija ugrožava suverenitet Makedonije.
Simpatizeri desnice prosvjeduju svakodnevno već tjednima u Skopju s argumentom da bi vlada socijaldemokrata i albanske stranke naškodila nacionalnom jedinstvu Makedonije.
Odbacuju zahtjev za davanjem albanskom status službenog jezika na čitavom teritoriju što je po njima prva etapa u raspadu zemlje.
"Sedamdeset građana, dvadeset dva policajca i troje zastupnika primljeno je u središnju bolnicu u Skopju, a još je sedam osoba obrađeno u ostalim medicinskim ustanovama" glavnog grada, priopćila je policija.
Stanje u glavnom gradu Makedonije "normaliziralo se oko parlamenta i u četvrtima u središtu grada" u petak, dodala je policija.
U četvrtak je izbor novog predsjednika parlamenta Albanca Talata Xhaferija izazvao bijes prosvjednika, pristaša desnice, koji su smatrali da je taj izbor nepravedan. Izabrale su ga koalicija socijaldemokrata Zorana Zaeva i stranke albanske manjine.
Čelnik lijeve oporbe Zaev lakše je ozlijeđen u metežu koji je uslijedio nakon upada u parlament simpatizera stranke bivšeg premijera Nikole Gruevskog.
Zaev je rekao novinarima u petak kako očekuje da novi predsjednik parlamenta preuzme dužnost i pošalje pismo kako bi obavijestio predsjednika o novoj parlamentarnoj većini.
"Nakon toga očekujem dobiti mandat za formiranje vlade", rekao je.
Petir poziva vođe parlamentarnih stranaka u Makedoniji da dogovore izlazak iz krize
Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i predsjednica skupine prijateljstva s Makedonijom Marijana Petir pozvala je u petak na smirivanje situacije u Makedoniji, poštivanje demokratskih procedura i makedonskog ustava te na suzdržavanje od vanjskih intervencija, priopćeno je u petak iz ureda zastupnice Petir.
Više od 100 ljudi, uključujući vođu socijaldemokrata Zorana Zaeva, ozlijeđeno je u četvrtak u sukobu unutar i izvan zgrade parlamenta zbog izbora Albanca Talata Xhaferija za predsjednika parlamenta.
"Izuzetno sam žalosna zbog sinoćnjih događanja u Makedoniji", kazala je Petir.
"Žestoko osuđujem nasilje do kojega je došlo u makedonskom parlamentu. Nasilje nikada i ni na što ne smije biti odgovor. Makedonski narod vrijedi puno više od toga i puno je više zaslužio", dodala je.
"Baš kao što se protivim fizičkom nasilju, ne podupirem niti političko nasilje koje je rezultiralo fizičkim nasiljem. U demokratskim zemljama, kakva jest Makedonije, vlada se ne može birati protuustavno, kao što su to sinoć odlučile učiniti pojedine stranke. Suverene države, kakva jest Makedonija, o svojoj unutarnjoj politici moraju odlučivati same i ne trebaju tutorstvo izvana niti strane državnike i diplomate koji se miješaju u unutarnje političke stvari zemlje", istaknula je.
"Pozivam stoga na smirivanje situacije, poštivanje demokratskih procedura i makedonskog ustava te na suzdržavanje od vanjskih intervencija. Sinoćnji događaji poziv su svim makedonskim političarima i vođama parlamentarnih stranaka da prije svega budu ljudi, da stave svoju državu i svoj narod na prvo mjesto, sjednu za pregovarački stol i pod hitno postignu dogovor kako da zemlja izađe iz krize u kojoj se nalazi", poručila je Petir, navodi se u priopćenju.