Fosfati uzrokuju kardiovaskularne bolesti, zatim u pripremi na sebe navlače vodu pa je porcija teža i time se vara potrošača, a na kraju uz porciju nema deklaracije
Zabranit će prodaju? 'Ne dam da Europa uništi moj kebab...'
Ako se to dogodi, mislim da ćemo morati zatvoriti. Zbog toga će nam vjerojatno poskupiti nabava. Njemačka je glavni proizvođač i mislimo da to neće dopustiti Europi, rekli su nam Otilija i Stipan Čičak, vlasnici fast fooda Čop-čop. Nova istraživanja su pokazala kako su fosfati, ključan sastojak u očuvanju okusa mesa doner kebaba i gyrosa štetan.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Zato EU mijenja tradiciju pripreme mesa. Postoje tri osnovna problema zbog kojih se traži ta promjena. Fosfati uzrokuju kardiovaskularne bolesti, zatim u pripremi na sebe navlače vodu pa je porcija teža i time se vara potrošača, a na kraju uz porciju nema deklaracije i potrošač ne zna što konzumira - objašnjava europarlamenatarka Biljana Borzan koja će za dva tjedna sudjelovati u glasovanju o primjeni fosfata u mesu za doner kebab i gyros. Europska komisija tražila je primjenu pravila na razini cijele Europske unije, a Biljana Borzan i dio njezinih kolega smatra da konačnu odluku o zabrani treba prepustiti državama pojedinačno.
- Vjerujem kako će u tom problemu Hrvatska na prvo mjesto staviti interes javnog zdravlja - zaključila je Borzan.
Fosfati u mesu koriste se kako bi meso bilo sočnije i zadržalo vodu, a vezano je uz način pripreme kebaba.
- On se peče vertikalno i u tom procesu bi bez fosfata sva voda iscurila pa bi meso bilo suho i bez sočnosti. Drugo je pitanje utjecaja na zdravlje. Uz već rečene posljedice za kardiovaskularni sustav, može voditi do problema s kostima. Fosfor koji unosimo aditivima može poremetiti odnos kalcija i fosfora u organizmu te čak rezultirati time da ga tijelo nadomješta iz kostiju - objasnio nam je danas nutricionist Marijan Katalenić.