Oko 60 posto pacijenata oboljelih od ovog neizlječivog stanja nakon snažnog poticaja na vježbanje bolje su se osjećali i imali više energije, otkrilo je istraživanje
Za sindrom kroničnog umora postoji nada - više rekreacije!
Za oboljele od ovog tajanstvenog medicinskog stanja ipak postoji nada. Kod 60 posto pacijenata primjećeno je znatno slabljenje simptoma nakon što su ih liječnici poticali na vježbu i kretanje unatoč iscrpljenosti, otkrila je studija. Ona je obuhvatilo 640 pacijenata s dijagnozom stanja kroničnog umora.
Kod onih pacijenata pomirenih s ograničenjima koja im je bolest nametnula, postoje iznimno male šanse za oporavak, zaključili su britanski istraživači. Terapija s postupnim povećanjem intenziteta i brojem vježbi pokazala se uspješnijom nego adaptivna terapija, tj. ona prema kojoj se vježba prilagođava pacijentovoj energiji.
Lakši život oboljelima
Sindrom kroničnog umora stanje je koje uzrokuje psihički i fizički umor, smetnje s koncentracijom i slabljenje pamćenja, a pogađa preko 17 milijuna ljudi diljem svijeta. Trenutno za to stanje ne postoji lijek, kao što nije poznat ni njegov uzročnik. Mnogi oboljeli smatraju da je bolest potaknuta nekom virusnom infekcijom, iako za to ne postoje dokazi. Ispitanicima koji su sudjelovali u studiji, unatoč početnom umoru, često vježbanje osiguralo je i više energije, pa su oni mogli dulje hodati ali i bolje spavati nego prije.